szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Prawidłowe oszacowanie budżetu potrzebnego do zakupu nieruchomości w Hiszpanii jest równie ważne, jak wybór jej lokalizacji. Dlatego też przygotowaliśmy aktualne zestawienie podatków i innych opłat obowiązujących w 2024 roku przy zakupie nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim.


Zanim przedstawimy jakie są podatki i dodatkowe opłaty, z którymi trzeba się liczyć kupując nieruchomość w Hiszpanii w 2024 roku - przypominamy: ceny we wszystkich ofertach publikowanych przez sprzedających (biura, pośrednicy, deweloperzy) są cenami netto. 

Jakie są podatki związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w 2024 roku?

Kupując nieruchomość w Hiszpanii w 2024 trzeba zapłacić podatek: 

  • VAT w wysokości 10% w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego;
  • ITP (Impuesto de Transmisión Patrimonial) w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego: od 4 do 10%.

Pamiętaj! Wysokość podatku ITP nie jest jednakowa dla całej Hiszpanii. Różni się ona w zależności od prowincji. Przykładowo w Andaluzji podatek ten wynosi 7%, a w popularnym Alicante: 10%.

W przypadku nieruchomości o wartości powyżej 3.000.000 € będziemy musieli zapłacić, w zależności od prowincji, podatek od wzbogacenia albo podatek solidarnościowy od wielkich fortun. W zależności od wartości nieruchomości wynosi on od 1,7% do ponad 3,5%.

Koszty notarialne i IAJD przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii w 2024 roku

Wysokość opłat notarialnych przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii to ok. 0,2 – 0,5% wartości nieruchomości oraz rejestru: ok. 0,1 – 0,25% wartości nieruchomości. W niektórych przypadkach będzie trzeba zapłacić również IAJD – Impuesto de Acto Jurídico Documentado – w zależności od prowincji i wartości oraz przeznaczenia nieruchomości między 0,4 a 1,2% jej wartości.

Ile wynosi honorarium za obsługę prawną zakupu nieruchomości w Hiszpanii?

Honorarium za obsługę prawną wynosi około 1% wartości nieruchomości + 21% VAT. 

Warto wiedzieć! Rzetelna i drobiazgowa weryfikacja prawna nieruchomości jest konieczna, aby uniknąć późniejszych problemów. Dobra kancelaria prawna sprawdza dosłownie wszystko, a nawet stara się o nieoficjalne informacje z sąsiedztwa, żeby zapobiec jakimkolwiek nieprzewidzianym sytuacjom i, co za tym idzie, kolejnym wydatkom.

W tym miejscu warto wspomnieć, że wszystkie umowy pomiędzy sprzedającym i kupującym powinny być konstruowane w taki sposób, aby jak najczytelniej przedstawić kwestie opłat, które towarzyszą operacji przejęcia własności. Nieraz niuanse, na które nie zwraca się wielkiej uwagi, mogą pozwolić nam zaoszczędzić kilkaset euro. Czym innym bowiem jest np. klauzula, iż koszta notarialne strony pokrywają „według prawa”, a czym innym „według zwyczaju miejsca”.

Dowiedz się więcej o nieruchomościach premium w Hiszpanii

Podatki i opłaty związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii - podsumowanie 

W 2024 roku do ceny nieruchomości z rynku wtórnego należy doliczyć ok. 10 - 12 % kwoty celem pokrycia podatków i innych usług, związanych z zakupem. Jeżeli zaś chodzi o nieruchomość z rynku pierwotnego mówimy o około 13 - 15% dodatkowych kosztów.

Jeśli w grę wchodzi dofinansowanie transakcji kredytem hipotecznym, wysokość opłat około transakcyjnych wzrasta o koszt kredytowania. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule: „O czym musisz wiedzieć starając się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii w 2024”.

 

Przeczytaj także

Nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii - hit czy kit?

Chcesz kupić dom w Hiszpanii? Oto co trzeba wiedzieć w 2024

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii. Co trzeba wiedzieć w 2024?

Czy trzeba się obawiać okupas? Nie, jeśli dokonasz właściwego wyboru nieruchomości

Kontakt Oferta