szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Dom w Hiszpanii - słysząc to, większość z nas ma przed oczami piękny biały budynek, przestronny taras z leżakami i bujną zieleń otulającą malowniczą posiadłość. Taki obrazek może stać się rzeczywistością, ale zanim zdecydujesz się na kupno domu w Hiszpanii, warto abyś pamiętał o kilku ważnych kwestiach.


Mieszkanie w Hiszpanii czy dom? Taki dylemat ma wiele osób, które myślą o zakupie nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim. W takiej sytuacji nasze pytanie brzmi zawsze: ile czasu planujesz spędzać w Hiszpanii? Jeśli jest to znaczna część roku, a nie tylko kilka wakacyjnych tygodni, zawsze sugerujemy dom.  

Przeglądając w sieci efektowne zdjęcia, oczami wyobraźni widzimy własny dom w Hiszpanii i to jest bardzo kusząca perspektywa. Decyzja o zakupie musi być jednak dokładnie przemyślana, trzeba mieć świadomość plusów i minusów związanych z tego typu nieruchomością. Tych pierwszych jest oczywiście zdecydowanie więcej. Kupno domu może być przede wszystkim dobrą inwestycją, jeśli myślisz o nabyciu nieruchomości w takim właśnie celu.


Weź pod uwagę. Wynajem domu w Hiszpanii może być opłacalny, co widać zresztą w ofercie Dream Property. Nowoczesny dom na Costa del Sol można wynająć turystom za 3-6 tys. euro tygodniowo, a dom w zabudowie szeregowej za około 1500 euro.


Dom Hiszpania - słońce

Ile kosztuje dom w Hiszpanii? 

Skoro jesteśmy przy pieniądzach, na chwilę przy nich zostańmy. Oto jak ostatnio zmieniała się wartość domów w Hiszpanii biorąc pod uwagę kilka popularnych indeksów cen nieruchomości.

W pierwszym kwartale tego roku większość indeksów wskazywało wzrost cen na poziomie nieco powyżej 3 proc. (zmiana procentowa rok do roku). Tak prezentowały się m.in. dane ministerstw, agencji Tinsa, Narodowego Instytutu Statystyki, Stowarzyszenia Notariuszy Hiszpańskich czy serwisu Idealista. W drugim kwartale roku, z powodu pandemii, sytuacja uległa zmianie i przykładowo indeks Tinsa w czerwcu wynosił już tylko +1,5 proc. Indeks portalu Idealista był z kolei nawet na lekkim minusie, chociaż te wskaźniki nie oddają oczywiście pełnego obrazu rynku. Ale na pewno wskazują pewne tendencje.     

Jak zauważa też w „Spanish Property Insight” analityk rynku Mark Stücklin, jeszcze zanim doszło w marcu do kryzysu pandemicznego, „rynek już lekko ochładzał się z powodu niższego popytu”.

Dobrze, a jakie są prognozy? Eksperci przyznają, że z powodu pandemii ceny domów spadną prawdopodobnie na wszystkich głównych rynkach w Europie, ale nie będzie to wielka różnica. Według niedawnego raportu agencji ratingowej Standard & Poor’s, spadek cen domów w Hiszpanii ma wynieść od 3 do 3,5 proc. Ponowny wzrost cen jest spodziewany w 2022 r., co może być cenną wskazówką dla osób „polujących” na dom w Hiszpanii.  

 

Dom w Hiszpanii - Costa del Sol

Kupno domu w Hiszpanii to wiele pytań

Zanim jednak skupisz się na cenach, powinieneś dokładnie określić swoje oczekiwania odnośnie zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Każdy ma przecież inne priorytety, potrzeby i możliwości.

Oto kilka kluczowych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć: 

 • chcesz kupić nieruchomość jako inwestycję czy na własny użytek;
 • szukasz miejsca na stałe czy tylko na określony czas w roku, np. wakacje;
 • w jakim regionie chcesz mieć dom;
 • chcesz mieć widok na góry czy morze;
 • gdzie chciałbyś mieszkać: miasto, przedmieścia, wieś, blisko morza;
 • jakiego rodzaju nieruchomości szukasz: willi, domu wiejskiego, a może posiadłości z budynkami gospodarczymi; 
 • czy ma to być dom z rynku wtórnego czy pierwotnego;
 • w jakim stylu ma być wybudowany dom;
 • ilu sypialni potrzebujesz (ważne - w Hiszpanii liczba pokoi to liczba sypialni plus salon);
 • czy ważne są dla Ciebie takie udogodnienia jak duży taras, parking, basen, bliskie sąsiedztwo obiektów sportowych (np. pól golfowych, kortów tenisowych), sklepów, restauracji itd.;
 • wolisz typowo hiszpańską okolicę, czy preferujesz międzynarodowe sąsiedztwo; 
 • czy nieruchomość ma znajdować się blisko lotniska; 
 • czy chcesz w przyszłości wynajmować swój dom;
 • czy na pewno jesteś w stanie utrzymać dom, bo ktoś będzie musiał się nim opiekować w czasie Twojej nieobecności;
 • czy bierzesz pod uwagę nieruchomość do remontu.

Kiedy odpowiesz sobie na te wszystkie pytania, będziesz o milowy krok bliżej do zakupu domu w Hiszpanii. 

Jaki region? Oto jest pytanie...

Hiszpania oferuje bogactwo różnorodności i piękna, szczycąc się tętniącymi życiem, kosmopolitycznymi miastami, spokojnymi wioskami, oszałamiającymi zielonymi obszarami śródlądowymi i prawdopodobnie jednymi z najpiękniejszych regionów przybrzeżnych na świecie. Najpierw musisz zastanowić się, co jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Ceny nieruchomości w poszczególnych regionach są oczywiście zróżnicowane. Inne stawki znajdziesz kupując dom w Madrycie, Marbelli, czy Barcelonie, gdzie ceny mogą być wysokie, inne w regionach śródziemnomorskich typu Andaluzja czy Walencja, gdzie lubią inwestować obcokrajowcy, a jeszcze inne w teoretycznie tańszej Hiszpanii śródlądowej (np. Kastylia-La Mancha). Musisz liczyć się też z tym, że im bliżej miejscowości turystycznej czy popularnego kurortu, tym ceny będą wyższe. 

Czynników wpływających na cenę jest wiele, ale jeśli nabywa się dom w Hiszpanii pod wynajem, warto też zwrócić uwagę na pogodę. Klimat na Półwyspie Iberyjskim jest dość zróżnicowany, dlatego jeśli też szukasz domu pod inwestycję, powinieneś raczej wykluczyć regiony leżące w północnej i zachodnio-północnej części kraju. To piękne okolice, ale klimat jest tam nieco chłodniejszy. 

Warto spojrzeć chociażby na średnie temperatury w miesiącach wakacyjnych. W leżących na północy miastach La Corunia (Galicja) czy Santander (Kantabria) w lipcu i sierpniu są to 22 stopnie. W leżącym centralnie Madrycie średnia temperatury wynosi już około 26-28 stopni, a w Sewilli (Andaluzja) już około 30 stopni. Podobnie jak na Costa del Sol, gdzie jednak dodatkowo czeka na Ciebie typowy klimat śródziemnomorski. Charakteryzuje się on bardzo łagodnymi zimami oraz długim, gorącym latem. Mówiąc prościej, im dalej na południe, tym klimat jest bardziej upalny.

Dom z basenem w Hiszpanii

Najdroższe miejsca na zakup domu w Hiszpanii

Nieruchomości w Hiszpanii mogą być bardzo ekskluzywne i drogie, takie występują głównie w regionach turystycznych. Rozważ je szczególnie, kiedy planujesz zakup pod inwestycję. Miejsca, w których ceny nieruchomości są szczególnie wysokie, to:

 • Madryt – stolica Hiszpanii zobowiązuje, domy w tej lokalizacji znajdują się w ścisłej czołówce najdroższych w kraju.
 • Barcelona – drugie największe miasto Hiszpanii. Możesz nabyć tu dom atrakcyjny pod względem inwestycyjnym – pod wynajem krótkoterminowy i wakacyjny, Barcelona należy do czołówki miast na świecie najchętniej odwiedzanych przez turystów. 
 • Marbella – hiszpańskie Saint-Tropez, drugie co do wielkości miasto na Costa del Sol położone nad Morzem Śródziemnym. Jeden z najdroższych kurortów w Europie, domy kupuje tu wielu obcokrajowców, często bardzo znanych.
 • Formentera –  mała wyspa o ogromnym potencjale. Ceny są tutaj wysokie, lecz jeśli szukasz większego domu z przepięknym widokiem na morze, to zdecydowanie jest miejsce, do którego należy się udać.
 • Deia – bardzo malownicza wioska górska na Majorce. Domy są budowane tu na znacznych wzniesieniach i mają piękne widoki na góry.
 • Sant Joan de Labritja – znajduje się na Ibizie, co jest jednym z powodów, dla których jest tak popularne. 
 • Miasto Ibiza – najbardziej ekskluzywne miejsce na Ibizie. Ma wspaniałe domy, niektóre nawet z prywatnymi plażami, polami golfowymi, basenami i spektakularnymi widokami na plażę. Przez wielu uważana jest za wyspę imprezową, dlatego też jest popularnym celem turystycznym.
 • San Sebastian – domy są tu bardzo nowoczesne. Jeśli chcesz mieszkać w dużym, wielokulturowym mieście z górami i morzem w pobliżu, to świetne miejsce. 
 • Baqueira w Lleida – doskonałe miejsce dla osób kochających sporty zimowe i przyrodę. Znajduje się w Pirenejach i ma w pobliżu ośrodki narciarskie.

Dom w Marbelli - Hiszpania

Ekonomicznie też się da

Osobom z umiarkowanym budżetem, które planują mieszkać na Półwyspie Iberyjskim przez cały rok, odpowiadają często hiszpańskie kamienice, które w odróżnieniu od willi, należą do tańszych domów w Hiszpanii. Podczas gdy wille są samodzielnymi nieruchomościami z prywatnymi basenami i ogrodami, a co za tym idzie, generują większe koszty, kamienice mieszczą się w dużych kompleksach, są bliźniacze lub wolnostojące oraz mają duże tarasy zamiast prywatnych ogrodów. Przy cenach zaczynających się od 125.000 euro ten styl mieszkania przemawia do wielu nabywców.

Dom w Hiszpanii - gdzie szukać okazji?

Gdzie szukać okazji? Do najtańszych lokalizacji w Hiszpanii należą: Kastylia-La Mancha, Estremadura i Murcja. Dość przystępne, jeśli chodzi o kupno domu w Hiszpanii, są też Wyspy Kanaryjskie – na Teneryfie domy przy plaży, a nawet wille z widokiem na morze są tańsze niż mogłoby się wydawać. 


Ciekawostka. Coraz częściej otrzymujemy zapytania o nieruchomości w Hiszpanii za 1 Euro. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, to odsyłamy do przeczytaj nasz wpis m.in. o domach za 1 Euro w Hiszpanii. Dowiesz się z niego, czy to absolutny hit, czy może kit.


Popularne lokalizacje na zakup domu w Hiszpanii

Najpopularniejszymi obszarami zakupu domu w Hiszpanii są regiony nadmorskie – Costa Blanca, Costa del Sol i Costa Brava – ze względu na łagodny klimat i plaże. Są również popularne, ponieważ znajdują się blisko takich większych miast, jak: Walencja, Malaga, Alicante i Barcelona.

Costa del Sol znajduje się na południu Hiszpanii i ma klimat suchy z niewielkimi opadami deszczu, podczas gdy na Costa Blanca, w południowo-wschodniej części kraju, pora deszczowa jest bardziej wilgotna od października do marca.

Wybrzeże Costa del Sol

Costa Brava, czyli „dzikie wybrzeże” położone w północno-wschodniej części Hiszpanii, ma z kolei łagodniejszy klimat niż inne regiony przybrzeżne i jest bardziej chroniona przez góry. Notuje się tu również więcej opadów i mgieł niż na pozostałych wybrzeżach


Pamiętaj! Jeśli bierzesz pod uwagę kupno domu w Hiszpanii, by go wynajmować lub po latach sprzedać, musisz myśleć o tym, jakie zyski jesteś w stanie wygenerować. Duże miasto lub region przybrzeżny to lokalizacje, które zapewniają dużą liczbę turystów. Z biegiem czasu tak położony dom będzie więc nabierał wartości – tego typu nieruchomości rzadko wychodzą z mody ze względu na swoje położenie i widoki. Najlepsze lokalizacje są zawsze bardzo poszukiwane.


Dom w Hiszpanii - konieczna jest dokładna analiza nieruchomości 

Kupując dom należy też pamiętać o możliwych pułapkach transakcyjnych. Przede wszystkim mamy tu na myśli prawną sytuację nieruchomości.  

Chodzi głównie o obciążenie hipoteką i kwestie urbanistyczne. O ile hipoteka nie jest problemem (przed podpisaniem aktu notarialnego wszystko będzie uregulowane), tak sprawy planistyczne są tym, na co trzeba uważać. Lepiej dokładnie sprawdzić dokumenty urbanistyczne okolicy, ponieważ może się okazać, za rok czy dwa niedaleko domu wyrośnie nadmorskie osiedle apartamentowców. A jeśli cenimy sobie spokój, w miarę możliwości trzeba sprawdzić też, czy wymarzony dom będzie cichym azylem nie tylko poza sezonem, ale też w środku lata. 


Ważne ostrzeżenie! Lepiej unikać też ofert typu „sprzedaż domu w Hiszpanii szybko i bez zbędnych formalności”. A już na pewno trzeba omijać te mówiące o płatności gotówką. Należy bowiem pamiętać, że maksymalna kwota płatności gotówkowej wynosi w Hiszpanii 2500 euro. Mało tego, według niedawnych informacji, Ministerstwo Finansów rozważa zmniejszenie limitu nawet do tysiąca euro. Lepiej też nie być zaskoczonym dodatkowymi kosztami transakcji. Notariusz, hiszpańskie podatki czy wpis do rejestru nieruchomości stanowią nawet 13 proc. całej kwoty zakupu. 


Podsumowanie 

Jak widzisz, jest wiele kwestii, które musisz dobrze sobie przemyśleć przed rozpoczęciem poszukiwania konkretnego domu. Oprócz wiedzy, jakiego rodzaju nieruchomości szukasz, musisz również zadać sobie pytanie, czy chcesz działać na własną rękę czy pracować z agentem nieruchomości. Weź pod uwagę jednak, że kupując w obcym kraju, warto współpracować ze specjalistami znającymi dany rynek, język i obowiązujące prawo, by uniknąć problemów, które najczęściej wynikają z braku wiedzy. 

My jesteśmy tu po to, żeby pomóc Wam omijać takie rafy. Wszystko po to, aby Wasz przyszły dom w Hiszpanii był bezpieczną inwestycją.

Przeczytaj także

Jaki będzie rok 2024 dla hiszpańskiego rynku nieruchomości? Co z cenami i czy czeka nas kryzys?

[DOBRA CENA] Dwa apartamenty w mieście kwiatów - Esteponie

El Caminito del Rey (Ścieżka Króla) - poznaj jedną z największych atrakcji Andaluzji

Karl Lagerfeld, Elie Saab, Dolce Gabbana i... nieruchomości w Marbelli

Kontakt Oferta