szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Rynek obrotu nieruchomościami luksusowymi w Hiszpanii kwitnie i nie inaczej będzie w 2024 roku. Nie straszne mu są pandemia, kryzysy ani wojna w Ukrainie. Hiszpania to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja dla osób o zasobnych portfelach. Pochodzący z całego świata milionerzy często wybierają ją na swój drugi, a czasem trzeci dom. Poza pełną gamą nieruchomości z wysokiej półki znajdują tutaj doskonale przygotowaną infrastrukturę, mnóstwo eleganckich restauracji, ciekawą ofertę kulturalną i fantastyczny klimat.


Jak rozpoznać, że konkretna hiszpańska nieruchomość to nieruchomość luksusowa? 

Kilka lat temu usłyszałam od pewnego dewelopera budującego prestiżowe i drogie domy, że luksus mierzy się w metrach kwadratowych, których tak naprawdę nie potrzebujemy. I coś zdecydowanie jest na rzeczy, bo hiszpańskie nieruchomości premium najłatwiej rozpoznać po ich rozmiarach. Znajdziemy tu apartamenty o powierzchniach 150 – 200 a nawet 300 m2, wille liczące po kilka, kilkanaście sypialni, często o powierzchniach 500 – 600 i więcej metrów kwadratowych. 

Ta potrzeba przestrzeni dotyczy również działek, na których budowane są domy. W luksusowych dzielnicach minimalna wielkość działki wynosi, dla przykładu, na Sierra Blanca 2.000 m2, a w La Zagaleta 3.000 m2.

Kluczowa jest lokalizacja. Nieruchomość premium musi mieć tzw. „dobry adres”. I tu poza wymienionymi wyżej możemy dodać The Golden Mile, czyli Złotą Milę w Marbelli czy też El Real de La Quinta w Benahavis. Co ciekawe, te lokalizacje również ewoluują. Niektóre z nich są w cenie w zasadzie od momentu wejścia Marbelli, a z nią Costa del Sol, na arenę międzynarodową, czyli od lat 60.tych XX wieku. O innych, które święciły triumfy w latach 90.tych i wczesnych dwutysięcznych, nikt już dzisiaj nie pamięta. Taki los spotkał na przykład Atalaya de Rio Verde, którą w roli tutejszego Beverly Hills zastąpiła Sierra Blanca.

Przykład luksusowego domu w Hiszpanii

Kolejną prime location jest pierwsza linia, czyli działki przy samej plaży w Marbelli, Esteponie czy Maladze. Przy czym tutaj oprócz lokalizacji, nieruchomość musi spełnić również warunki rozmiaru, jakości budowy oraz wyposażenia. Dlaczego? Otóż pierwsza linia w miastach Costa del Sol zabudowywała się intensywnie w latach 70.tych zeszłego wieku architekturą, która dzisiaj kojarzy nam się z socrealizmem raczej niż prestiżem. Trudno mówić o luksusie w starych wieżowcach, nawet jeśli mieszkanie zostało odnowione w najwyższym standardzie. Ważne jest jego otoczenie, a to się nie zmieni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zatem jeśli pierwsza linia, to prestiżowe będą wille na dużych działkach oraz apartamenty wybudowane w ostatnich latach. Mam na myśli osiedla typu Emare i Doncella Beach w Esteponie, czy starsze, ale zdecydowanie luksusowe Laguna Beach lub Casa Nova w Puerto Banus

Przeczytaj więcej: Puerto Banus, czyli Costa del Sol w najbardziej luksusowej wersji

Wnętrze domu premium w hiszpańskiej Marbelli

W powyższym akapicie pojawiły się dwa kolejne warunki, które powinna spełnić luksusowa nieruchomość: jakość budowy i klasa wyposażenia nieruchomości. Dlatego właśnie Costa del Sol jest ziemią obiecaną dla dobrych firm budowlanych oraz prestiżowych marek zajmujących się dekoracją wnętrz. Poczynając od mebli poprzez lampy, dywany, tekstylia wszelakie na dziełach sztuki kończąc. Atrybutem prestiżowej nieruchomości bowiem będzie również to, co zawiśnie na jej ścianach lub ozdobi wnętrza

Salon w domu premium w hiszpańskiej Marbelli

Luksusowe domy w Hiszpanii - przykłady 

Nic dziwnego więc, że Marbellę i Costa del Sol obrały sobie za cel znane marki modowe, które postanowiły wejść na rynek nieruchomości luksusowych.

5 wyjątkowych willi spod znaku Elie Saab, libańskiego projektanta mody, powstaje w ekskluzywnej dzielnicy Sierra Blanca, jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji Marbelli. Te spektakularne, nowoczesne domy otoczone chronioną przyrodą, będą enklawą spokoju i luksusu. Ich ceny zaczynały się od 8.3 mln EUR.

Również Karl Lagerfeld postanowił spróbować swoich sił na rynku nieruchomości luksusowych na Costa del Sol. Pierwsza z pięciu zaprojektowanych przez niego willi została sprzedana z planu za blisko 15 mln EUR. 

Przykłady luksusowych domów na Costa del Sol z naszej oferty

Wspaniała willa na strzeżonym osiedlu, Cascada de Camojan

Wspaniała willa na strzeżonym osiedlu, Cascada de Camojan


708 m2
6
7

€ 7 800 000

Marbella

Ekskluzywna willa w Benahavis, Herrojo Alto

Ekskluzywna willa w Benahavis, Herrojo Alto


1444 m2
8
8

€ 14 000 000

Benahavis

Luksusowa willa w Marbelli, Milla de Oro

Luksusowa willa w Marbelli, Milla de Oro


1000 m2
5
5

€ 8 300 000

Marbella

Artystycznie zaprojektowane nowoczesne wille w Marbelli

Artystycznie zaprojektowane nowoczesne wille w Marbelli


5
6

€ 15 000 000

Marbella

Ciekawostka!

Nie tylko luksusowe marki modowe wchodzą na rynek nieruchomości na Costa del Sol. Dołączyła do nich włoska marka samochodowa z najwyższej półki. W Benahavis powstaje osiedle willowe spod znaku Lamborghini. Ta sama firma kupiła ogromną działkę w Manilvie, gdzie zamierza wybudować drugie Sotogrande.

Dla osób, którym marki modowe nie są potrzebne przy wyborze domu, mamy oferty w bardziej przystępnych cenach. Ostatnio na przykład pojawił się w naszym portfolio piękny, nowoczesny dom w Marbelli. Jest to wyjątkowa nieruchomość jak na lokalizację, w której się znajduje. La Montua to dzielnica Marbelli, której nie odkryła jeszcze turystyka i bardzo wiele osób mieszka tutaj na stałe. Piękne widoki, bliskość centrum i infrastruktury, a mimo to święty spokój powodują, że ta willa jest idealnym domem dla rodziny. Jej cena wynosi 2.795.000 EUR. więcej o tym luksusowym domu w Marbelli

Luksusowy dom w hiszpańskiej Marbelli

Luksusowy dom w hiszpańskiej Marbelli - salon

Luksusowy dom w hiszpańskiej Marbelli - taras

Luksusowe apartamenty w Hiszpanii - przykłady

Luksusowe nieruchomości to nie tylko wille. W południowej Hiszpanii buduje się również fantastyczne apartamenty, których ceny przewyższają cenę niejednego domu i czyni je wartymi rozważenia przy poszukiwaniu wymarzonej luksusowej nieruchomości w Hiszpanii. 

Najbardziej poszukiwana lokalizacja apartamentów to nadal tzw. pierwsza linia plaży. Ponieważ z natury rzeczy jej dostępność jest mocno ograniczona, ceny działek są absurdalnie wysokie. W ostatnich latach na samym Costa del Sol powstało kilka wysokiej klasy osiedli apartamentowców położonych nad samym morzem. W najdroższym z nich położonym w Esteponie ceny zaczynały się od 1.980.000 EUR za mieszkanie trzysypialniowe, a kończyły na prawie 5 mln EUR za czterosypialniowy penthouse. Przy czym apartamenty z 3 sypialniami miały od 403 do 431 m2, a te z 4 sypialniami – od 548 do… 813 m2. Takie metraże bardziej kojarzą się z willą niż z mieszkaniem, a jeśli dodamy fantastyczną jakość wykończeń i lokalizację, ceny przestają wyglądać tak kosmicznie. Warto dodać, że deweloper sprzedał ponad połowę z 28 apartamentów w ciągu pół roku. 

Czy wiesz, że...

W tej chwili w Marbelli na Golden Mile na ostatniej dostępnej nadmorskiej działce buduje się prestiżowe osiedle Marbella One (lub Marbella Uno). Te apartamenty w ogóle nie wyszły na wolny rynek. Deweloper miał listę oczekujących zanim uzyskał pozwolenie na budowę, co trwało… kilka lat. 

Przykłady luksusowych apartamentów na Costa del Sol z naszej oferty

Butikowe osiedle apartamentów z pięknym widokiem na morze, Estepona

Butikowe osiedle apartamentów z pięknym widokiem na morze, Estepona


211.3 m2
3
2

€ 2 410 000

Estepona

Piękne apartamenty w wyjątkowej lokalizacji, Golden Mile, Marbella

Piękne apartamenty w wyjątkowej lokalizacji, Golden Mile, Marbella


300 m2
4
4

€ 4 995 000

Marbella

Luksusowy apartament z 3 sypialniami w Puerto Banus, Marbella, Costa…

Luksusowy apartament z 3 sypialniami w Puerto Banus, Marbella, Costa…


121 m2
3
3

€ 2 950 000

Marbella - Puerto Banus

Luksusowe apartamenty w Hiszpanii powstają również w głębi lądu. Na Golden Mile znajdziemy ponad 600m2 penthouse wyposażony przez znaną z rynku modowego firmę Fendi. Wnętrza są bajeczne, a cena wyjściowa tego mieszkania/domu wynosi 5.5 mln EUR. 

Po drugiej stronie ulicy powstaje osiedle luksusowych apartamentowców sygnowanych przez Dolce Gabbana. W Marbelli ta włoska marka wybuduje 60 apartamentów. Luksusowy kompleks buduje się przy Golden Mile, kilka minut jazdy od ekskluzywnych hoteli Puente Romano Resort, Nobu i Marbella Club. Zaledwie 800 metrów dalej leży jedna z najlepszych plaż na wybrzeżu, a przy niej kluby plażowe i restauracje. Inwestycja zajmie powierzchnię prawie 90.000 metrów kwadratowych. Znajdą się tam także lokale handlowe, restauracyjne i artystyczne.

Sypialnia luksusowego apartamentu położonego w Puerto Banus, Hiszpania

Ciekawostka!

Według hiszpańskich mediów, plan dla rozwoju Marbelli polega na stworzeniu w tym mieście dzielnicy specjalizującej się w luksusowych domach powiązanych z międzynarodowymi markami ze świata mody. 

Również w Benahavis buduje się dużo mieszkań, a luksusowe apartamenty z najwyższej półki zaczynają się od 800.000 EUR za mieszkanie dwusypialniowe. Za penthouse w tym samym osiedlu trzeba zapłacić ponad 2 mln EUR. 

Rynek pierwotny w Hiszpanii to jednak tylko jedna estrona medalu. Często to rynek wtórny jest pierwszym wyborem osób szukających luksusowych apartamentów w Hiszpanii. Wiele osób z zasobnym portfelem, które nie chcą z różnych powodów kupować willi, decyduje się na apartament do remontu w prestiżowej lokalizacji.

Gdzie szukać luksusowych nieruchomości w Hiszpanii w 2024? 

Największy odsetek luksusowych nieruchomości w Hiszpanii mieści się na Costa del Sol. Nieco ponad 35% nieruchomości jest wycenianych na ponad 1 milion EUR. W słynnym Złotym Trójkącie (Marbella, Benahavis i Estepona) znajduje się największe skupisko luksusowych nieruchomości, z których 3% wycenia się na ponad 10 milionów EUR. Ciekawą lokalizacją jest również Sotogrande. 

Costa del Sol i Benahavis – centrum luksusowych nieruchomości w Hiszpanii

Benahavis to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na mapie Hiszpanii. Kwintesencja andaluzyjskich miasteczek i bezpieczna przystań dla wielkich światowych fortun. Miejsce, które łączy w sobie kojącą, naturalną przyrodę oraz niewyobrażalny luksus. 

Przeczytaj więcej: Benahavis – poznaj klejnot Costa del Sol

Gmina Benahavis jest domem dla najdroższych luksusowych inwestycji w Hiszpanii i dlatego ma jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca w kraju. Najbogatsza gmina w Hiszpanii nie bez powodu nazywana jest więc klejnotem Costa del Sol. Na swoich wzgórzach skrywa luksus wielkich fortun i rezydencji, szereg ekskluzywnych posiadłości i osiedli mieszkaniowych, w tym takich jak: La Zagaleta, El Madroñal, Monte Mayor oraz El Real de La Quinta. Właścicielami rezydencji w dzielnicach willowych w Benahavis są często znani z pierwszych stron gazet sławni aktorzy, muzycy czy politycy.  

Luksusowy dom w Marbelli - New Golden Mile

La Zagaleta – najdroższa urbanizacja w Hiszpanii

Ta najdroższa urbanizacja w Hiszpanii liczy sobie ponad 30 lat i 900 hektarów, na których w tej chwili stoi ok. 250 domów. Ich liczba nie może przekroczyć 420. Nie ze względu na brak miejsca, a dlatego, że taką wizję miał twórca Zagalety, Don Enrique. Enrique Perez Flores urodził się w Sevilli. Jako pracujący w Zurychu bankier dorobił się sporych pieniędzy. Po przejściu na emeryturę wrócił do Hiszpanii i w 1991 roku wraz z przyjaciółmi kupił za równowartość 36 mln EUR nieruchomość zwaną La Baraka, należącą wtedy do saudyjskiego magnata, Adnana Khashoggi. Pan Khashoggi to barwna postać. W pewnym momencie uważany za najbogatszego człowieka na świecie, popadł w tarapaty i niełaskę elit, kiedy USA oskarżyło go o handel bronią, a Szwajcaria o wypranie 100 mln dolarów wywiezionych przez dyktatora Ferdynanda Marcosa z Filipin. Khashoggi przetrwał trudne czasy. Przeniósł się do Monako i kursując między Monako a Londynem dożył pięknego wieku 81 lat. 

Czy wiesz, że...

Saudyjski magnat był również w pewien sposób powiązany z brytyjską rodziną królewską, chociaż ona absolutnie się tą znajomością nie chwali. Otóż w fatalnej podróży zakończonej tragicznym wypadkiem samochodowym towarzyszył Księżnej Dianie Dodi Al-Fayed, syn siostry Adnana Khashoggi, Samiry. 

Wracając do dzisiejszej Zagalety. Na terenie dawnych terenów łowieckich pana Khashoggi mieści się dzisiaj najlepiej strzeżona i fantastycznie utrzymana dzielnica, obiekt westchnień wielu osób marzących o luksusowej nieruchomości w Hiszpanii. 50 km prywatnych dróg łączy dwa pola golfowe, stadninę koni, korty tenisowe, lądowisko dla helikopterów i dwa kluby socjalne. Na kupno luksusowej willi w tym miejscu stać nielicznych. Ceny domów zaczynają się od 3 mln EUR, a za członkostwo w Club Social trzeba zapłacić 100.000 EUR wpisowego. Rezydentów La Zagalety takie kwoty nie przerażają. To osoby bardzo zamożne i często publiczne, które za swój spokój gotowe są zapłacić dużo więcej. La Zagaleta zapewnia im luksus, dyskrecję i bezpieczeństwo. Wizja Don Enrique jest realizowana, mimo że on sam zmarł kilka lat temu. To wszystko powoduje, że La Zagaleta jest idealną lokalizacją dla tych, którzy poszukują luksusowych nieruchomości w Hiszpanii.  

Dodam jeszcze, że 80% dochodów gminy Benahavis z podatków od nieruchomości pochodzi właśnie od rezydentów La Zagaleta. 

El Real de La Quinta. Ten projekt został zainicjowany przez Tomása Pascuala i jest realizacją jego wizji. Powstaje tam ponad 1000 luksusowych nieruchomości, pole golfowe, sztuczne jezioro, hotel oraz kilometry ścieżek rowerowych i spacerowych. Do tej dzielnicy jeszcze wrócę, bo tam właśnie powstaje prestiżowe osiedle 18 wyjątkowych willi. 

Marbella i Sierra Blanca

Nazywana też tutejszym Beverly Hills, nie może pod względem bezpieczeństwa i dyskrecji równać się z Zagaletą, ale konkuruje z nią cenami domów. Tu również trudno o willę, której cena nie składałaby się z 6 cyfr. Zlokalizowana blisko centrum Marbelli i plaży, jest miejscem chętnie wybieranym przez zamożnych ludzi, którzy wolą być bliżej normalnego życia, a szukają luksusowych nieruchomości na hiszpańskim Costa del Sol.  

Przeczytaj więcej: Marbella - co warto tutaj obejrzeć wpadając na weekend, tydzień lub… na życie

Za metr kwadratowy działki na Sierra Blanca trzeba zapłacić 2.000 EUR, za wybudowanie 1 m2 willi w standardzie oczekiwanym od tego typu nieruchomości, około 4.000 EUR. Minimalna wielkość działki w tym miejscu to 2.000 m2, a maksymalna wielkość domu na takiej działce: 600 m2. Dalej rachunek jest prosty: średnia cena za dom na Sierra Blanca oscyluje w okolicach 4.5 mln EUR. Standardem są jednak działki i domy dużo większe, w tej chwili jest na rynku położona na Sierra Blanca willa w cenie 30 mln EUR. 

Przykład luksusowej nieruchomości w Marbelli, Sierra Blanca, Hiszpania

Ceny luksusowych nieruchomości w Hiszpanii w 2024

Za metr kwadratowy nieruchomości w najlepszych dzielnicach Madrytu, Castellana i de Recoletos, trzeba zapłacić odpowiednio 10.397 EUR i 10.141 EUR/m2. Są to najwyższe ceny za metr kwadratowy w całej Hiszpanii.

W Barcelonie natomiast najdroższa jest dzielnica Sarria-Sant Gervasi z ceną 5.584 EUR/m2, a za nią dzielnica Eixample, gdzie mieści się Sagrada Familia, z ceną 5.278 EUR/m2. Najdroższą lokalizacją w gminie Barcelona jest nadmorskie Sitges z ceną 4.577 EUR/m2. 

Dla porównania za metr kwadratowy nieruchomości w Ciutat Vella, najdroższej dzielnicy Walencji, trzeba zapłacić 3.234 EUR. W Sewilli natomiast najdroższy jest metr kwadratowy nieruchomości w Centro: 3.428 EUR. Wracając na Costa del Sol, w Maladze również najdrożej jest w Centro: 3.607 EUR/m2. 

Najwyższe ceny nieruchomości wśród wysp notują Baleary. I to nie jest zaskoczeniem, natomiast pierwsze miejsce w rankingu już tak. Nie zajmują go ani Majorka, ani Ibiza, tylko Formentera z ceną 8.414 EUR/m2

  • Kolejna w rankingu jest majorkańska Calvia. Tu najwyższą cenę za metr kwadratowy zanotował Portals Nous Bendinat: 8.114 EUR. 
  • Następna była Ibiza z cenami odpowiednio 7.515 EUR w miejscowości Jesus i 7.376 EUR/m2 w Cas Catala-Illetes.
  • Ranking zamyka stolica Majorki Palma de Mallorca: Portixol-Molinar 6.447 EUR/m2 i Ciutat Antigua 5.357 EUR/m2.

Projekt 18 luksusowych willi na Costa del Sol to idealny przykład nieruchomości premium 

To luksusowa inwestycja obejmująca 18 indywidualnie zaprojektowanych, pasywnych willi, położonych na terenie El Real de La Quinta. Otoczone wspaniałą przyrodą oraz graniczące z rezerwatem biosfery UNESCO wille znajdują się zaledwie 15 minut jazdy od Marbelli. Widoki na Morze Śródziemne, Cieśninę Gibraltarską i wybrzeże Afryki zapierają dech w piersiach

El Real de la Quinta to wyjątkowa lokalizacja. Na fantastycznie położonym 200-hektarowym terenie powstaje zupełnie nowa dzielnica. Oprócz ekskluzywnych willi i apartamentów z najwyższej półki powstają tam: sztuczne jezioro o powierzchni 35.000 m2 z plażą, kąpieliskiem i klubem sportów wodnych. W klubie nad jeziorem znajdą się również SPA, sauny, gabinety masażu oraz dwa baseny: jeden podgrzewany, 25 metrowy, a drugi przeznaczony do aqua gym. 

Powstają tam też: 5* hotel uznanej światowej marki, restauracje i bary, korty do tenisa i paddle oraz plac zabaw dla dzieci i niewielkie centrum handlowe. Wokół jeziora powstaną ścieżki rowerowe i spacerowe. Cała dzielnica jest monitorowana i strzeżona

W lutym 2022 roku projekt 18 willi położony w tej dzielnicy zdobył główną nagrodę w konkursie International Property Awards: World's Best Residential Development, czyli „Najlepszy projekt rezydencyjny na świecie”. 

Ponieważ cała dzielnica jest w trakcie budowy, ceny nieruchomości będą rosły razem z nią. Pięknie zaprojektowany, wyposażony w najnowsze technologie dom, kupiony na etapie projektu lub na wczesnym etapie budowy, fakt, że jakość budowy jest gwarantowana certyfikatem BREEAM oraz możliwość spersonalizowania każdego detalu plus wymienione wyżej zalety lokalizacji, to przepis na udaną inwestycję.

W tej chwili są tu do sprzedaży 4 ekskluzywne wille w cenach od 5.995.000 do 6.995.000 EUR. dowiedz się więcej o tych luksuowych willach na Costa del Sol

Luksusowa willa na Costa del Sol

Luksusowa willa na Costa del Sol - taras

Luksusowa willa na Costa del Sol - basen

Luksusowa willa na Costa del Sol - salon

Jakie są perspektywy dla rynku nieruchomości luksusowych w Hiszpanii 

Rynek nieruchomości luksusowych, podobnie jak rynek dzieł sztuki i innych produktów luksusowych, opiera się wszelkim kryzysom. Więcej, kupno hiszpańskiej nieruchomości premium może być doskonałym sposobem na zabezpieczenie kapitału i zamożni ludzie świetnie o tym wiedzą. Do Hiszpanii i na Costa del Sol szczególnie sprowadzają ich stabilna gospodarka, świetnie rozwinięta infrastruktura oraz doskonały klimat. 

Podsumowanie

Rynek luksusowych nieruchomości w Hiszpanii to temat równie szeroki, jak ich wybór. Decydując się na kupno nieruchomości premium trzeba rozważyć przede wszystkim jej lokalizację. Tu należy wziąć pod uwagę różne czynniki, ale najważniejsza jest – moim zdaniem – odpowiedź na pytanie, gdzie w Hiszpanii czujecie się najlepiej. Oczywiście jeżeli ta nieruchomość ma być przez Was używana. Jeśli chodzi wyłącznie o lokatę kapitału, pałeczkę przejmują atrakcyjna inwestycyjnie (najlepiej wschodząca) lokalizacja oraz excel. 

[źródła danych zawartych w tekście: Idealista, Fotocasa]

Przeczytaj także

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii. Co trzeba wiedzieć w 2024?

O czym musisz wiedzieć starając się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii w 2024

Podatki i opłaty związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w 2024

Dziedziczenie nieruchomości w Hiszpanii, czyli co trzeba wiedzieć o hiszpańskim prawie spadkowym

Kontakt Oferta