szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Kontakt Oferta
Strona główna

you can live
where the others
only dream about…

09/12/2020

Boże Narodzenie w Hiszpanii

Boże Narodzenie w Hiszpanii
Boże Narodzenie w Hiszpanii. Jakie jest? Co jedzą Hiszpanie? Z tego wpisu dowiecie się również o tym jakie są tradycje świąteczne w Hiszpanii, co to jest Dia de los Inocentes i jak Hiszpanie obchodzą Święto Trzech Króli. 

W tym roku wszystko jest inne, więc również Święta Bożego Narodzenia będą niestandardowe. W normalnych okolicznościach świąteczny nastrój towarzyszący Bożemu Narodzeniu (czyli Navidad) odczuwa się na południu Hiszpanii już od połowy listopada, kiedy to zaczynają się wszechobecne przygotowania do świąt. 

Ulice, ronda, sklepy i centra handlowe powoli stroją się w bożonarodzeniowe dekoracje, a w domach zaczynają się przygotowania i poszukiwania postaci do szopki betlejemskiej. Zaczynają się też chłodniejsze dni i sweterek przestaje wystarczać, co jest dla nas znakiem, że zima i Boże Narodzenie w Hiszpanii są tuż za rogiem.

Boże Narodzenie w Hiszpanii - stroik

Boże Narodzenie w Hiszpanii - Szopka Betlejemska

Najbardziej popularną postacią szopki jest słynny "El Caganer". Wikipedia tak opisuje tę personę: „El Caganer to postać, która umieszczana jest w szopkach.  Zwykle ukryta jest w kącie, za krzakiem, gdzie się wypróżnia. (…) Chociaż dokładny powód umieszczania w szopce tej figury nie jest znany, uważa się, że El Caganer swoimi odchodami użyźnia ziemię, dlatego jest uważany za symbol dobrobytu i powodzenia na następny rok. Ta tradycja jest w pełni akceptowana przez Kościół. Umieszczenie tej postaci w szopce przynosi szczęście i radość, niezastosowanie się do tradycji pociąga za sobą nieszczęście.” 

Szopka Betlejemska jest w Hiszpanii dużo bardziej popularna niż choinka, chociaż z roku na rok i ona coraz częściej gości w hiszpańskich domach. Przystrajana jest tak jak niemal na całym świecie kolorowymi bombkami, łańcuchami i lampkami.

Loteria z okazji Świąt Bożego Narodzenia 

22. grudnia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych dni w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii. Jest to dzień, w którym odbywa się losowanie słynnej hiszpańskiej loterii świątecznej "El Gordo" (czyli „grubas”). Ulice zamierają, a w tle od samego rana słychać niezwykle charakterystyczne "śpiewanie" numerów. Jestem przekonana, że w całej Hiszpanii nie znajdzie się Hiszpan, który nie kupił choćby raz jednego losu loterii świątecznej. Najwyższa do tej pory wygrana w „El Gordo” padła w 2011 roku w okolicach Tarragony – wyniosła 33 mln EUR. Fajny prezent z okazji Świąt prawda?

Boże Narodzenie w Hiszpanii - Mikołaj

Tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii - Wigilia

Tradycja Wigilii jest w Hiszpanii znana. Wigilia, podobnie jak w Polsce, jest świętem rodzinnym, ale po uroczystej kolacji świętuje się również ze znajomymi, na zewnątrz. 

Hiszpańskie menu wigilijne jest bardzo urozmaicone, najczęściej są to owoce morza lub drób, chociaż każdy z regionów ma jakąś typową dla siebie potrawę. Na stole nie może oczywiście zabraknąć świeżo krojonej hiszpańskiej szynki "jamón" oraz dopiero co przyniesionych z sadu mandarynek. Desery składają się zazwyczaj z przepysznego "turrón" i marcepanu, popularne są też desery pochodzenia arabskiego zrobione z migdałów i miodu. Kiedyś przygotowywano je w cukierniach każdego miasta, teraz można je kupić w sklepie gotowe.

Podobnie jak w Polsce, bożonarodzeniową świąteczną tradycją w Hiszpanii jest to, że o północy praktykujący katolicy idą na pasterkę (Misa del Gallo).

Dzień Bożego Narodzenia w Hiszpanii spędza się w gronie rodziny i przyjaciół, w tym dniu uroczystym posiłkiem jest obiad. W wielu miejscach tradycyjnie przygotowuje się na ten dzień pieczoną baraninę, w innych podobnie jak w Wigilię prym wiodą owoce morza, drób, hiszpańska szynka i mandarynki.

 

Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii - Mikołaj

28. grudnia - Dia de los Inocentes

Wiecie, że zgodnie z tradycją świąteczną w Hiszpanii 28. grudnia jest odpowiednikiem naszego Prima Aprilis? Oczywiście najlepszą zabawę mają dzieci, które w niektórych regionach, głównie w małych wioskach, odwiedzają domy rodziny i sąsiadów i w zamian za kolędę dostają słodycze.

Sylwester i Nowy Rok w Hiszpanii

Sylwester w Hiszpanii dzieli się na dwie części: pierwsza to uroczysta kolacja z rodziną, druga – świętowanie na zewnątrz. O godzinie 00:00 tradycja nakazuje zjedzenie 12 winogron, jedno na każde uderzenie zegara. Winogrona mają zapewnić dobrobyt na kolejnych 12 miesięcy. Praktyczni Hiszpanie wyhodowali w tym celu specjalny gatunek bardzo słodkich, niewielkich winogron bez pestek, żeby nikt się przypadkiem nie zakrztusił i nie naraził na szwank swojego przyszłego dobrobytu ;) Przed Sylwestrem można kupić specjalnie zapakowane winogrona: 12 owoców pozbawionych już szypułek, umytych i gotowych do natychmiastowej konsumpcji. Trzeba ułatwiać sobie życie, w Sylwestra również. 

Niektóre miejscowości mają swoje niezwykłe tradycje związane z Sylwestrem. W Coin na przykład praktycznie wszyscy mieszkańcy przebierają się i w przeróżnych strojach świętują ze znajomymi początek Nowego Roku. Impreza zaczyna się na ulicach, a potem przenosi się do klubów i prywatnych domów. Często przygotowania strojów w grupach przyjaciół trwają po kilka miesięcy, ale efekty warte są tego zachodu, zachwycają pomysłowością i poczuciem humoru.

Święto Trzech Króli 

Święto Trzech Króli obchodzone jest niezwykle hucznie. Dzień przed, 5. stycznia, organizowane są przepiękne parady i przedstawienia, tzw. Cabalgatas de Reyes, podczas których rozrzucane są tony cukierków i słodyczy. Najbardziej wyczekują ich dzieci, bo to właśnie Trzej Królowie wraz z deszczem słodyczy przynoszą im prezenty. W Algeciras dzieci podczas świąt zbierają puszki, po to, aby móc przygotować tzw. Arrastre, czyli nic innego jak puszki na sznurku. Dzieciaki ciągną te puszki za sobą po ulicach 5. stycznia rano, po to, żeby Trzej Królowie nie ominęli ich domu tej nocy i zostawili prezenty.  

Tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii- Trzech Króli

Ciasto Roscón de Reyes

6. stycznia tradycją jest jedzenie ciasta zwanego "Roscón de Reyes", w którym ukryte są dwa przedmioty – ziarno fasoli oraz postać jednego z Trzech Króli. Osoba, która trafi na postać jednego z Trzech Króli nie tylko będzie miała szczęście w danym roku, ale dodatkowo zostanie ukoronowana dołączoną do ciasta papierową koroną. Osoba, która natrafi na fasolę, nie tylko będzie musiała walczyć z pechem w Nowym Roku, ale również zaopatrzyć rodzinę w "Roscón de Reyes" w kolejnym roku. 

Święta Bożego Narodzenia są w Hiszpanii niezwykle radosnym czasem. Chociaż trochę inne niż polskie, są w swej inności równie piękne.