szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Dzisiaj chcemy zaprosić Cię na 7,7 kilometrowy spacer na miarę króla, wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu w parku narodowym Desfiladero de Los Gaitanes, nieopodal miejscowości El Chorro. Zapraszamy Cię na spacer po Caminito del Rey - jednej z największych atrakcji Andaluzji.


Co to jest Caminito del Rey?

Szlak nazywany Caminito del Rey to wiszący chodnik, zakotwiczony w skałach prowadzący wzdłuż skalistego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes, przez który przepływa rzeka Guadalhorce. Chodnik wisi na pionowych ścianach wąwozu, średnio 100 metrów nad rzeką. W niektórych miejscach pionowe wapienne ściany wąwozu mają do 700 metrów wysokości. W promieniu kilku kilometrów od miasteczka El Chorro, na jednym z krańców Caminito del Rey, znajduje się kilkaset naturalnych ścian wspinaczkowych o najwyższym stopniu trudności. Chodnik rozpoczyna się w gminie Ardales, przecina gminę Antequera i kończy w El Chorro (gmina Álora).

Caminito del Rey

Dlaczego zbudowano Caminito del Rey?

Chodnik zbudowano w latach 1901 – 1905, aby połączyć dwie tamy, które firma Sociedad Hidroeléctrica del Chorro wykorzystywała jako „wodospady” do wytwarzania energii elektrycznej. Były to Salto del Chorro i Salto del Gaitanejo, dziś początek i koniec Caminito. Chodnik rozpoczynał się na stacji kolejowej w El Chorro, umożliwiał przepływ pracowników i materiałów, a także ułatwiał nadzór nad obiektami.

Budowa chodnika była wówczas skomplikowanym zadaniem inżynieryjnym, do którego ze względu na trudny teren i zapotrzebowanie na pracowników trzeba było zatrudniać rybaków, przyzwyczajonych do poruszania się po olinowaniach swoich żaglówek. Rybaków wcześniej „przekwalifikowywano” na murarzy, bo ich zadaniem było wykonywanie prac budowlanych na wysokościach. Pracowali dosłownie zwisając ze skał.

Caminito del Rey - wąwóz

Głównym inżynierem prowadzącym budowę zbiornika Conde de Guadalhorce był Rafael Benjumea Burín. Kiedy zbiornik był w budowie, wizyty przyjaciół i rodziny głównego inżyniera stały się częste. Widoki, które można było podziwiać z wielu punktów po drodze, były tak piękne, że Benjumea, wielki miłośnik przyrody, zapragnął uczynić ścieżkę wygodniejszą i postanowił ją ulepszyć, przebudowując most łączący obie strony wąwozu, który został wcześniej zaprojektowany przez inżyniera Eugenio Rivera.

Ten mały mostek łączący dwie skalne ściany zwany Balconcillo de los Gaitanes, jest dzisiaj najbardziej znanym widokiem z Caminito del Rey.

Caminito del Rey - most Balconcillo de los Gaitanes

Skąd wzięła się nazwa Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla?

Kiedy w 1921 roku zakończono budowę zbiornika Conde del Guadalhorce, zakłady odwiedził król Alfonso XIII, objeżdżając całe Caminito. W książce „El Chorro, sto lat historii” Sebastiána Lary Centelli wizyta królewska została opisana tak:

„Dzień wstał pochmurny, a seria przerywanych opadów zepsuła uroczystości inauguracyjne i sprawiła, że ​​wizyta była jeszcze bardziej kłopotliwa, a i bez tego wymagała podróży etapami pociągiem i samochodem. Król jednak był serdeczny i w dobrym humorze i z przyjemnością słuchał wszelkich wyjaśnień, jakich udzielał mu Benjumea na temat obiektów, które chciał poznać szczegółowo. Obiad podano dla ponad dwustu gości, zaproszono nań osobistości, autorytety, inżynierów i dziennikarzy. (…) Po obiedzie, w ulewnym deszczu, król przystąpił do położenia ostatniego kamienia. Do podpisania dokumentu inauguracyjnego udostępniono królowi stół i fotel wyrzeźbione z tego samego kamienia, którego użyto do budowy zbiornika. (…) Po zakończeniu ceremonii król i jego towarzysze odwiedzili tamę Gaitanejo i przekroczyli Balcón de los Gaitanes, ozdobiony girlandą trzymaną przez cztery wypchane orły, na której widniał napis: „Królowi”. Alfonso XIII był pod takim wrażeniem panoramy, jaką można stamtąd zobaczyć, że zapragnął zrobić zdjęcie, aby uwiecznić swój czas tam spędzony”.

Od tamtej pamiętnej królewskiej wizyty chodnik nazwano El Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla.

Ścieżka Króla - Caminito del Rey Andaluzja

Co się działo z Caminito później?

Pierwotna ścieżka zbudowana z metalowych wsporników zalanych cementem nie wytrzymała próby czasu. Chodnik zaczął niszczeć, a wiele jego odcinków runęło w przepaść. Pozostały po nich metalowe wsporniki wystające ze skalnych ścian, doskonale widoczne również dzisiaj. 

Śmierć 5 osób i zamknięcie szklaku Caminito del Rey

W tamtym czasie Caminito cieszyło się kiepską reputacją, uznano je za jeden z najniebezpieczniejszych szlaków pieszych na świecie. Mimo złego stanu chodnika znajdowali się ryzykanci chętni do pokonania tej trasy. Kilka z tych prób skończyło się tragicznie. Kiedy w latach 1999 – 2000 zginęło tu 5 osób, władze Andaluzji podjęły decyzję o zamknięciu szlaku. Każdą próbę wejścia na szlak karano wysokimi grzywnami. 

Gruntowna przebudowa i ponowne otwarcie szlaku w 2015

Prace remontowe, a w zasadzie gruntowna przebudowa Caminito, trwały 15 lat i pochłonęły 7 mln EUR. Koszty pokryły władze Malagi. Stary szlak pozostawiono w nienaruszonym stanie, a nowy, zbudowany z drewnianych paneli i wsporników umocowanych w skale, umieszczono tuż nad nim. Chodnik wyposażono w metalowe stopnie i barierki, które zapewniają zwiedzającym bezpieczeństwo i umożliwiają korzystanie ze szlaku również ludziom bez przygotowania wspinaczkowego. Na trasie pojawiły się też szklane płyty. Wchodząc na taką płytę ma się wrażenie lewitowania nad przepaścią. Odbudowano również słynny most Balconcillo de los Gaitanes, zawieszony nad 100 metrową przepaścią. 

Caminito del Rey otwarto dla zwiedzających 28.03.2015 roku. Natychmiast stało się jedną z największych atrakcji prowincji Malaga.

Caminito del Rey (Ścieżka Króla) Andaluzja

Wskazówki dla tych, którzy chcą przejść Caminito del Rey

Na Caminito wchodzi się od strony północnej w miejscowości Ardales. Do wejścia północnego można dotrzeć dwojako: szlakiem Senda de Gaitanejo, który rozpoczyna się tunelem przy restauracji El Kiosko i ma 2,7 km lub Pista de Gaitanejo, który liczy 1,5 km i zaczyna się tuż przy drodze, również przejściem przez tunel. Potem tunel przechodzi w malowniczą szutrową drogę, która doprowadza do wejścia do Caminito del Rey. 

Na koniec trzy ważne informacje: 

  1. Na Caminito się nie zawraca, to szlak „jednokierunkowy”.
  2. Dzieci do lat 8 nie są wpuszczane na szlak, nawet pod opieką rodziców. 
  3. Bilety do Caminito najbezpieczniej jest kupić online z wyprzedzeniem, bo szlak cieszy się dużą (i niesłabnącą) popularnością. 

Wszelkich przydatnych informacji można szukać na oficjalnej stronie Caminito del Rey lub kontaktując się z centrum obsługi gości.
 

Przeczytaj także

Casares – poznaj przepiękne białe miasteczko na mapie Andaluzji

Estepona – jedno z najpiękniejszych miasteczek w Andaluzji

Benalmádena – odkryj jeden z największych i najpopularniejszych kurortów w Hiszpanii

Ronda – miasto w chmurach. Poznaj perłę Andaluzji

Kontakt Oferta