szukaj nieruchomości

Typ nieruchomości

Lokalizacja

Liczba sypialni

Cena od

Cena do

Nr referencyjny

Title

Ronda - miasto spektakularnych widoków i historii zapierającej dech w piersiach. Wspaniałej architektury i otaczającej ją zieleni drzew pomarańczowych i gajów oliwnych. Miasto odważnych matadorów i uduchowionych pisarzy i poetów. Jednocześnie inspirujące i budzące respekt. Co wcale nie dziwi, ponieważ będąc w Rondzie, trudno nie poczuć dramatyzmu wynikającego z jej położenia i wydarzeń rozgrywających się tu przed wiekami. Jakie jest to miasto zawieszone w chmurach? Dlaczego warto odwiedzić Rondę i co w niej zobaczyć?


Gdzie jest Ronda w Hiszpanii?

Ronda położona jest w Andaluzji w południowej Hiszpanii. Choć nie znajduje się bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na Costa del Sol. Jest dobrze skomunikowana z Malagą, Marbellą i innymi kurortami na Słonecznym Wybrzeżu, skąd podróż samochodem trwa nie dłużej niż 2 godziny.  

Ronda to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych pueblos blancos i największe białe miasteczko w Andaluzji, które zachowało swój dawny klimat, wolny od wieżowców i szklanych domów. Jest dość mała i łatwo obejść ją na piechotę. Jej wąskie uliczki prowadzą do pięknych zakątków, urzekają tradycyjnymi bielonymi domami i zachwycają mnogością kwiatów, które obficie zdobią balkony.

Most w Rondzie

Położona jest 780 m n.p.m., wznosi się wysoko na wzgórzach z niepowtarzalnym, spektakularnym wręcz widokiem na wąwóz. El Tajo jest sercem Rondy, przecina jej centrum i dzieli miasto na dwie części. Po jednej stronie znajduje się La Ciudad, czyli mauretańskie stare miasto, a po drugiej XV-wieczne „nowe” miasto El Mercadillo.

Poznaj Casares – przepiękne białe miasteczko na mapie Andaluzji

Kiedy odwiedzić Rondę?

Ronda jest odwiedzana przez turystów przez okrągły rok. Szczyt sezonu wypada oczywiście latem – w lipcu i sierpniu nie jest tu aż tak upalnie, a średnie temperatury sięgają 26-30°C.  

Ciepło i sucho jest tu także wiosną i jesienią. Miasto nie jest wtedy tak oblegane jak latem, co więcej swój spektakl daje wówczas przyroda, która akurat wybucha zielenią i intensywnością kolorów kwiatów lub kiedy liście zmieniają swój kolor.

Zimy w Rondzie są krótkie i łagodne, ze średnimi temperaturami w ciągu dnia wynoszącymi 14°C. Od listopada do stycznia pada jednak najwięcej, choć zwykle deszczowa aura trwa kilka dni w miesiącu. 

Ronda - białe miasteczko w Hiszpanii

Ronda – co zjeść?

Położenie geograficzne Rondy i słoneczna pogoda niemal przez cały rok gwarantują bogate uprawy owoców i warzyw charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej. W okolicy rosną: pomidory, papryka i bób. Z wybrzeża przyjeżdżają świeże owoce morza. W licznych restauracjach tapas spróbować można kilkudziesięciu rodzajów przekąsek, m.in. takich klasyków jak szynka iberyjska, faszerowana papryka, sałatka z ośmiornicy, ślimaki i małże.

Okolica wokół Rondy słynie też z uprawy winorośli – z tego rejonu pochodzi kilka znanych, nagradzanych win. Miłośnicy tego trunku mogą nie tylko oddać się jego degustacji, ale także zwiedzić winnice, posłuchać o produkcji wina lub wziąć udział w warsztatach.

Ronda – miasto z historią

Ronda to jedno z najstarszych miast w całej Hiszpanii i czuje się to na każdym kroku. Echa burzliwej przeszłości pobrzmiewają tu wszędzie wokół. Można poczuć je w brukowanych uliczkach, starych rezydencjach i kamiennych kościołach. 

Ronda została założona przez Celtów już w VI wieku. Z biegiem lat, w wyniku niekończących się krwawych bitew i reform religijnych, przechodziła z rąk do rąk. Zamieszkiwali ją Fenicjanie, a po upadku Cesarstwa Rzymskiego – Wizygoci. W VIII wieku zajęli ją Maurowie. Przez chrześcijan została zdobyta w XV w. 

Obecnie pozostałości każdej kultury i każdego okresu historii wciąż przypominają o tym, jak powstała. Już sama geografia miasta jest spektaklem samym w sobie. Istnieje nawet legenda, która głosi, że przed wiekami miasto było scalone. Jednak ze względu na ciągłe walki na jego terytorium, bogowie rozerwali miasto – tak powstał wąwóz. Miało to powstrzymać mieszkańców miasta przed rozlewem krwi.

Ronda - wąwóz

Ronda mekką artystów

Wyjątkowe położenie, niesamowita architektura, panująca w mieście atmosfera i związane z nim liczne legendy – to wszystko budowało ducha miasta i przyczyniło się do powstania jego romantycznej idei. A ta przyciągnęła wiele sławnych osób szukających inspiracji, romantycznych podróżników, artystów i pisarzy. Z miastem związani byli m.in. amerykański reżyser Orson Welles, francuski pisarz Alexander Dumas czy słynny niemiecki poeta Rainer Maria Rilke. Ronda została także przedstawiona przez bywającego w niej amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya w jego powieści Komu bije dzwon. Obrazy corridy na swoich obrazach uwieczniał hiszpański malarz Francisco de Goya.

Co zobaczyć w Rondzie?

Puente Nuevo i pozostałe mosty

Głęboki na 100 metrów i długi na ok. 400 metrów wąwóz biegnący przez centrum miasta to wizytówka Andaluzji i największa atrakcja turystyczna Rondy. Nie da się jednak zaprzeczyć, że stanowi spore utrudnienie dla ruchu miejskiego, z którym poradzono sobie już setki lat temu – budując 3 mosty łączące obie części miasta.

Ronda - most Puente Nuevo

Puente Nuevo, czyli Nowy Most

Najnowszy i największy ze wszystkich trzech. Jego nazwa może jednak wprowadzać w błąd, ponieważ tak naprawdę nie jest nowy: ma już ponad 200 lat. Został ukończony w 1793 roku, a prace nad nim, według projektu architekta Jose Martína de Aldehueli, trwały blisko 40 lat. Od tamtej pory jest świadkiem wielu wydarzeń historycznych, m.in. hiszpańskiej wojny domowej, podczas której z mostu zrzucano skazańców. Nad centralnym łukiem mostu znajduje się pomieszczenie, które w czasach wojny miało służyć za salę tortur i więzienie. Obecnie znajduje się tam muzeum z wystawą o budowie mostu.
Dziś Puente Nuevo to najbardziej znany punkt orientacyjny Rondy i jej symbol uwieczniany na pocztówkach: gigantyczny potrójny łuk z kolumnami sięgającymi 120 metrów w głąb wąwozu.

Puente Viejo, czyli Stary Most 

Most zbudowany w XVI wieku i odrestaurowany w wieku XX. Obecnie jest udostępniony tylko dla ruchu pieszego. 

Ronda - most Puente Viejo

Most San Miguel, znany również jako Most Arabski

Most konstrukcji islamskiej zbudowany już w XII wieku. Do końca XV wieku był nazywany mostem rzymskim.

Dno wąwozu El Tajo

Do dna wąwozu, z którego rozciąga się widok na wysoki most Puente Nuevo, można dotrzeć ścieżką prowadzącą z placu Plaza de Maria Auxiliadora. Po drodze jest kilka punktów widokowych, z których można podziwiać to spektakularne dzieło inżynierii XVIII wieku. Na dnie wąwozu można podążać wzdłuż rzeki Guadalevín lub zobaczyć zrujnowane młyny mączne na Carretera de los Molinos, które zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1917 roku. 

Alameda del Tajo

XIX-wieczny mały park składający się z pięciu alei wysadzanych drzewami prowadzących do krawędzi klifu. To miejsce spotkań mieszkańców Rondy i cel odwiedzających miasto turystów. To co przyciąga, to punkty widokowe zlokalizowane nad samym wąwozem, z których można spoglądać na okolicę i w dół na wąwóz. To jednak atrakcja dla spacerowiczów o mocnych nerwach, ponieważ balkony widokowe znajdują się tuż nad przepaścią. Ryzyko warte jest swojej ceny – ze skraju klifu widoczne są panoramy zapierające dech w piersiach.

Ronda - Alameda del Tajo

Plaza del Toros, czyli jedna z najstarszych w Hiszpanii arena walk byków

To miejsce, z którym związana jest spora część historii i kultury miasta. To jedna z najstarszych i najbardziej okazałych aren walk byków w całej Hiszpanii. Ją także zaprojektował architekt Jose Martin de Aldehuela. Obiekt mogący pomieścić 5000 widzów powstał w 1785 roku.
Obecnie na Plaza del Toros odbywa się tylko jedna walka byków w roku. Częściej odbywają się tu spotkania kulturalne i koncerty. W budynku znajduje się też muzeum poświęcone historii corridy. 

Ronda - Plaza del Toros

Łaźnie arabskie

Położone w dzielnicy San Miguel łaźnie arabskie w Rondzie to jeden najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Hiszpanii. To kolejny element kultury arabskiej w mieście. Pochodzą z XII wieku, kiedy w mieście panowali Maurowie. Służyły do ablucji przed wizytą w meczecie. Częściowo są zlokalizowane pod ziemią, jednak otwory wentylacyjne w kształcie gwiazd umieszczone w suficie wpuszczają do środka światło i wypuszczają parę.

Casa del Rey Moro

Casa del Rey Moro – Dom Króla Maurów, chociaż powstał na miejscu oryginalnej mauretańskiej studni, pochodzi dopiero z XVIII wieku, a więc już długo po panowaniu Maurów. Obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających. Goście mogą spacerować tylko po ogrodach założonych w 1912 roku położonych na tarasach wbudowanych w zbocze wzgórza. Z ogrodów na dno wąwozu El Tajo prowadzi tunel, który umożliwiał bezpieczne pobieranie wody, kiedy miasto było oblężone.

Stare Miasto

W południowej części miasta rozciąga się zabytkowa starówka Rondy w andaluzyjskim stylu. Stare miasto to piękne bielone domy, typowe dla tego stylu niepowtarzalne żelazne balustrady balkonów i drewniane drzwi, zabytkowe kościoły i piękne place, a także kwiaty gęsto sadzone w donicach zdobiących budynki.

Główny plac Starego Miasta, Plaza Duquesa de Parcent, jest zachwycający. Piękne budynki otaczają kościół Iglesia de Santa María de la Encarnación la Mayor z dzwonnicą uznaną za pomnik narodowy. Zbudowana na miejscu meczetu świątynia jest mieszanką stylów renesansu, gotyku i baroku.
 

Przeczytaj także

Ile kosztuje życie w Hiszpanii? Sprawdzamy!

El Caminito del Rey (Ścieżka Króla) - poznaj jedną z największych atrakcji Andaluzji

Estepona – jedno z najpiękniejszych miasteczek w Andaluzji

Andaluzja - to warto wiedzieć o regionie pełnym kontrastów

Kontakt Oferta