Zakup nieruchomości w Hiszpanii w 2025. Co trzeba wiedzieć?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii,
- Czy możesz bez problemu kupić nieruchomość w Hiszpanii
- Jakie pytania warto zadać sobie przed rozpoczęciem poszukiwań
- Jakie są kulisy zakupu nieruchomości Hiszpanii – podatki, opłaty, możliwości kredytowania, numer NIE i inne kluczowe kwestie związane z finansowaniem zakupu
- Kluczowe kwestie prawne
- Jakie kroki podjąć, gdy znajdziemy odpowiednią nieruchomość na sprzedaż,
- Czy do zakupu nieruchomości w Hiszpanii konieczne jest konto w hiszpańskim banku?
- Co trzeba wiedzieć, gdy zawieramy akt notarialny
- Jakie są najczęstsze błędy przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii – 10 najczęstszych błędów
Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii?
O tym „jak” za moment, najpierw odpowiem na pytanie „dlaczego”. Bo to jest bardzo fajne uczucie mieć swój własny wakacyjny apartament w takim miejscu jak przykładowo Costa del Sol. W szary, deszczowy, listopadowy dzień w Polsce taka świadomość może nas uchronić od popadnięcia w depresję spowodowaną brakiem słońca i światła. Przynajmniej tych z nas, którym słońce i światło są do życia niezbędne. Ja do takich należę, dlatego 18 lat temu przeprowadziłam się do Marbelli w Hiszpanii, a 3 lata później założyłam Dream Property Marbella – polskie biuro zajmujące się sprzedażą nieruchomości na Costa del Sol (chociaż nie tylko, bo mamy w swoim portfolio również transakcje na Costa Blanca i Gran Canarii).
Tu znajdziesz aktualne informacje i wiedzę na temat inwestowania w hiszpańskie nieruchomości
Kupno nieruchomości w Hiszpanii – dobry pomysł inwestycyjny w niepewnych czasach
Rynek nieruchomości, po przestoju spowodowanym pandemią, w drugiej połowie 2021 roku mocno przyspieszył. Rok 2022 przyniósł wybuch wojny w Ukrainie, co spowodowało jeszcze większy wypływ prywatnego kapitału z Polski do Hiszpanii. Wiele osób uświadomiło sobie, że z realizacją planów inwestycyjnych nie należy czekać zbyt długo. Tego rodzaju zdarzenia powodują zmianę priorytetów, zaczynamy inaczej zarządzać naszymi pieniędzmi. Inwestycje mają przynosić zysk finansowy, ale również mieć wartość dodaną w postaci możliwości korzystania z drugiego domu w cieplejszym kraju.
Ceny hiszpańskich nieruchomości od kilku lat rosną, a te mimo wszystko znajdują nabywców. Trzeba pamiętać, że w Hiszpanii inwestuje cały świat. Mamy klientów z Europy, USA, Azji i krajów arabskich. Również polscy nabywcy od kilku lat wyraźnie zaznaczają swój udział w hiszpańskim rynku nieruchomości. Szczególnie odporny na kryzysy jest hiszpański rynek nieruchomości luksusowych.
Poza kontekstem inwestycyjnym istnieje szereg innych powodów, które kierują potencjalnych emigrantów lub turystów na Półwyspie Iberyjskim. Ogromny wybór atrakcyjnych miejscowości wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża, piaszczyste plaże, fantastyczny klimat, przyjazny śródziemnomorski styl życia, zdrowe i smaczne jedzenie, wspaniałe lokalne wina – to tylko kilka z nich.
Czy przekonałam Was, że każdy z nas powinien mieć swoje lokum na którymś z hiszpańskich wybrzeży?… W takim razie napiszę teraz, jak to zrobić. Mój „Dream” (z angielskiego „marzenie”) powstał po to, żeby pomóc Wam spełnić właśnie TO Wasze marzenie. Od 2010 roku specjalizujemy się w sprzedaży hiszpańskich nieruchomości inwestorom z różnych stron świata. Do każdej współpracy podchodzimy indywidualnie, dlatego dla każdego klienta przygotowujemy ofertę „szytą na miarę” jego oczekiwań i przeprowadzamy go przez cały proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Ten proces nie jest skomplikowany, ale brak doświadczenia i umiejętności może skutkować kłopotami. Pułapek da się jednak uniknąć, gdy finalizujemy zakup nieruchomości krok po kroku, spokojnie i rozważnie. Najlepiej zacząć od zrobienia sobie planu, wyboru sposobu finansowania inwestycji, odwiedzenia określonej lokalizacji i sprawdzenia dostępnych tam nieruchomości. Jeśli znajdziesz Wasz wymarzony dom lub mieszkanie, kolejnym krokiem będzie bezpieczne zrealizowanie transakcji oraz przeniesienie własności. Wystarczy, żeby jeden z tych elementów nie został przeprowadzony właściwie i może skończyć się stresem, a nawet stratą pieniędzy.
Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii można przeczytać historie obcokrajowców, których spotkały w procesie kupna różnego rodzaju przykre niespodzianki. Można też spotkać się ze zjawiskiem ocupas (ocupados). W większości przypadków problemy kupujących wynikały z niewiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby umiejętnie chronić swoje interesy w procesie kupna – szczególnie w miejscu, w którym nie zna się rynku ani procesów na nim zachodzących. I tu pojawiamy się my, doświadczony i profesjonalny zespół Dream Property Marbella. Chętnie pomożemy w uniknięciu takich historii, poprowadzimy proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii płynnie i możliwie bezstresowo.
Sprawdź naszą ofertę nieruchomości w Marbelli
Zacznijmy zatem od podstawowego pytania: czy możesz bez problemu kupić nieruchomość w Hiszpanii?
Tak, obywatele krajów Unii Europejskiej (UE) mogą kupić nieruchomość w Hiszpanii, mieszkać tutaj i cieszyć się np. z domu w Hiszpanii.
Lista pytań, które warto zadać sobie przed rozpoczęciem poszukiwań
Poniżej znajdziecie listę pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań, żeby nie tracić Twojego ani naszego czasu. Do najważniejszych z nich należą:
- jaka ma być Twoja idealna nieruchomość?
- w jakim regionie Hiszpanii ma się znajdować?
- szukasz nieruchomości nad hiszpańskim morzem czy w górach?
- chcesz mieszkać w mieście, na obrzeżach miasta, w hiszpańskiej wsi czy w nadbrzeżnych kurortach?
- akiej nieruchomości szukamy? Czy ma to być nowoczesny apartament, willa czy może cortijo (wiejski dom) z dużą działką z budynkami gospodarczymi? Czy może szukamy mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii?
- wolisz mieszkać w rejonach bardzo turystycznych czy spokojniejszych, rezydencyjnych?
- wolisz sąsiedztwo międzynarodowe czy lokalne, hiszpańskie?
- jakiej wielkości ma być Twoja nieruchomość? Ile ma mieć sypialni? Ile łazienek?
- wolisz nieruchomość starszą, „z klimatem”, czy nowoczesną? Jeśli starszą, czy jesteś gotowy na poważny remont? (Uwaga: my jesteśmy gotowi na remont każdego rodzaju. Doświadczyliśmy wraz ze współpracującymi z nami firmami budowlanymi mnóstwo różnych wariantów remontowych, więc możemy pomóc Ci przejść przez to wyzwanie możliwie bezstresowo.)
- co jeszcze jest dla Ciebie ważne? Taras, parking, ogród, basen, widok?
- czy zamierzasz wynajmować swoją nieruchomość?
- jak daleko chcesz być od lokalnych barów, sklepów, restauracji, rynków, plaż lub przystani?
- jak daleko od lotniska?
- czy ważna jest bliskość placówek medycznych w okolicy?
- co jeszcze powinno być blisko – szkoła, siłownia, pola golfowe, korty tenisowe etc?
- czy zamierzasz korzystać z transportu publicznego?
- na kiedy planujesz zakup nieruchomości i jaki budżet przeznaczasz na tę inwestycję?
- w jaki sposób zamierzasz sfinansować zakup?
Zakup nieruchomości Hiszpania – podatki, opłaty, możliwości kredytowania, numer NIE i inne kluczowe kwestie związane z finansowaniem zakupu
Wydanie setek tysięcy złotych na kupno nieruchomości w Hiszpanii jest bardzo poważną decyzją, której nie powinno się podejmować pochopnie. Ustalenie budżetu powinno być pierwszym krokiem na drodze do zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Musicie wiedzieć dokładnie, ile pieniędzy chcecie i możecie wydać oraz jakie są Wasze źródła finansowania: oszczędności, sprzedaż innej nieruchomości, sprzedaż biznesu, kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości w kraju etc. Warto również pomyśleć o kosztach bezpośrednio związanych z zakupem nieruchomości w Hiszpanii, takich jak podatki, opłaty notarialne czy inne koszty związane z transakcją.
Przeczytaj więcej o podatkach i opłatach związanych z zakupem nieruchomości w Hiszpanii w 2025
Jako zasadę powinno się przyjąć dodanie do ceny zakupu między 10 a 15% na pokrycie podatków i opłat
Jeśli nie zadbasz wcześniej o przygotowanie środków i nie będziesz wiedzieć, kiedy te środki muszą zostać uwolnione, możesz wpaść w pułapkę i przywiązać się emocjonalnie do nieruchomości, której realnie nie będziecie w stanie opłacić. Wielu kupujących zapomina też o wahaniach kursów walut, które mogą przecież znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji.
Gdy już określisz budżet, zignoruj wszelkie nieruchomości i rejony, na które nie możesz sobie pozwolić. Dzięki temu unikniesz zakochania się w miejscu, w którym nie będziesz w stanie zamieszkać.
Kluczowe kwestie finansowe do rozważenia przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii
- Kwota, którą dysponujecie od ręki.
- Jeśli planujesz zakup finansowany częściowo z kredytu hipotecznego, dowiedz się, jakiej wysokości wkładu własnego będziesz potrzebować i jak wysokie będą raty kredytowe.
- Czy, aby uwolnić kapitał, musisz wziąć kredyt pod zastaw nieruchomości w kraju?
- Jakie koszty wiążą się z zakupem nieruchomości w Hiszpanii (podatki i opłaty).
- Maksymalna cena zakupu, w tym podatki i opłaty.
- Koszty utrzymania nieruchomości oraz wydatki związane z pobytem w niej.
- Jakie inne koszty należy uwzględnić przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii?
Koszty związane z kupnem nieruchomości w Hiszpanii będą różnić się w zależności od tego, czy nieruchomość jest z rynku pierwotnego, czy też z rynku wtórnego. Jeżeli chcecie kupić nieruchomość na kredyt, to przeczytajcie o czym należy wiedzieć starając się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii w 2025.
Podatki i opłaty związane z transakcją
- Dla nieruchomości kupowanej z rynku wtórnego, podatek od przeniesienia własności (ITP) jest progresywny i wynosi od 6% do 10% w całej Hiszpanii (w tym Wyspy), wyjątek stanowi Costa Blanca (poza Murcją), gdzie będzie to 10% niezależnie od ceny zakupu. Andaluzja w kwietniu 2021 roku podjęła decyzję o redukcji podatku ITP do 7% bez względu na wartość transakcji.
- Opłata notarialna: skala opłat jest określona przepisami prawa i naliczana jest odpowiednio do wartości nieruchomości.
- Opłata za wpis do Ksiąg Wieczystych: jako przybliżoną regułę należy przyjąć 60% opłaty notarialnej.
- Niezależny adwokat: ok. 1% wartości transakcji + 21% VAT.
- Opłaty związane z kredytem hipotecznym: wycena (około € 700), podatek od czynności prawnych (1,2% kwoty hipoteki) i prowizja pożyczkodawcy (zazwyczaj 1,5% kapitału kredytu).
- Dla nieruchomości kupowanej z rynku pierwotnego: podatek VAT w wysokości 10% (zamiast ITP.)
- Podatek od czynności prawnych (AJD) przy zakupie z rynku pierwotnego: 1,2% ceny zakupu.
Numer NIE – konieczny przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii
Oprócz wyżej wymienionych kosztów jako obcokrajowiec dokonujący zakupu w Hiszpanii będziesz potrzebować numeru identyfikacji podatkowej (zwanego potocznie numerem NIE). Numer NIE wydawany jest przez Policję. Numeru NIE używa się przy wszelkich czynnościach mających konsekwencje prawne lub podatkowe, w tym w deklaracjach podatkowych, przy zakupie samochodu, założeniu konta w banku etc.
Bez numeru NIE nie można dokonać zakupu nieruchomości w Hiszpanii, dlatego pamiętaj o złożeniu wniosku odpowiednio wcześnie, ponieważ czas oczekiwania na numer to 3 do 4 tygodni. Możesz też zlecić złożenie wniosku adwokatowi, ale do tego potrzebne będzie pełnomocnictwo notarialne.
Jak możesz sfinansować zakup nieruchomości w Hiszpanii?
Istnieje kilka możliwości zapłaty za apartament lub dom w Hiszpanii: środki własne, pożyczka prywatna lub dofinansowanie zakupu nieruchomości kredytem. Z każdą z nich należy się zapoznać, zanim zaczniesz szukać nieruchomości. Dobrze jest też uzyskać wstępną zgodę na kredyt hipoteczny jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań.
Warunki kredytowania hipotecznego nieustannie się zmieniają, więc najlepiej jest skontaktować się z brokerem kredytów hipotecznych, aby zapytać o najlepsze oferty. My również na życzenie klienta możemy sprawdzić możliwości finansowania inwestycji w hiszpańskich bankach.
Kupno nieruchomości w Hiszpanii – kluczowe kwestie prawne
Kupno nieruchomości w Hiszpanii jest znaczącą inwestycją, dlatego zawsze sugerujemy naszym klientom, żeby jedną z pierwszych rzeczy, które zrobią, było zainwestowanie w usługi niezależnego hiszpańskiego prawnika. Prawnik będzie nadzorował cały proces zakupu i doradzi w kwestiach podatkowych oraz dziedziczenia (przeczytaj więcej o dziedziczeniu nieruchomości w Hiszpanii). Jest to ważne szczególnie, jeśli nie mówisz po hiszpańsku. Razem z prawnikiem będziemy prowadzić Cię przez poszczególne etapy transakcji tak, abyś miał jasność odnośnie dokumentacji i wiedział, co podpisujesz.
Ważne: nie myl adwokata zatrudnionego przez Ciebie do ochrony Twoich interesów z notariuszem.
Chociaż hiszpańscy notariusze są naturalnie specjalistami w dziedzinie prawa i ich obecność jest obowiązkowa przy każdej transakcji zawartej na rynku nieruchomości w Hiszpanii, to są zatrudnieni przez rząd i oficjalnie nie działają ani w interesie kupującego ani sprzedającego. Rolą notariusza jest nadzorowanie i potwierdzenie dokumentów niezbędnych przy transakcji obrotu nieruchomościami, a także sprawdzenie, że wszystkie niezbędne podatki są zapłacone i rejestracja nieruchomości w hiszpańskim rejestrze ksiąg wieczystych. To adwokat zapewni, że umowa i nieruchomość są dokładnie takie, jakimi chcesz je widzieć. Sprawdzi, że umowa zabezpiecza Cię przed ewentualnymi długami obciążającymi poprzedniego właściciela, takimi jak: koszty kredytów hipotecznych, podatków od nieruchomości i podatków komunalnych oraz wszelkich innych roszczeń. Prawnik sprawdzi dokumentację i warunki płatności przed podpisaniem umowy. Przejrzy umowę sprzedaży, sprawdzi tytuły własności i wszystko inne, aby upewnić się, że jesteś odpowiednio chroniona/y.
Korzystanie z usług adwokata przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii nie jest obowiązkowe, ale decydując się na takie usługi, za stosunkowo niewielką opłatą – standardowo 1% od wartości transakcji – możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz zapewnić sobie spokój.
Znaleźliśmy odpowiednią nieruchomość i co dalej?
Po ustaleniu ze sprzedającym warunków zakupu (pamiętaj, że zawsze można i należy złożyć sprzedającemu ofertę) i wstępnym sprawdzeniu dokumentacji nieruchomości, należy zapłacić opłatę rezerwacyjną. Opłata taka wynosi zazwyczaj 6.000 EUR lub, w przypadku droższej nieruchomości, 10% jej wartości. Opłatę rezerwacyjną wpłacasz zwykle kartą kredytową lub przelewem, dlatego przed podróżą do Hiszpanii upewnij się, że dysponujesz wystarczającą i łatwo dostępną sumą na jej pokrycie. Dopiero po uiszczeniu opłaty rezerwacyjnej nieruchomość zdejmowana jest z rynku i można przystąpić do kolejnych czynności. W pierwszej kolejności do procesu włącza się prawnik – jego zadania opisałam już wyżej. Kiedy prawnik zakończy sprawdzanie nieruchomości i da nam zielone światło, można wykonać kolejny krok, czyli podpisać umowę przedwstępną ze sprzedającym (contrato privado). Potem masz standardowo 30 dni na zamknięcie transakcji kupna nieruchomości w Hiszpanii aktem notarialnym. Jeżeli chcesz nabyć apartament lub dom w oparciu o finansowanie kredytem hipotecznym, warto zapisać w umowie przedwstępnej okres co najmniej trzymiesięczny, żeby bank miał wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie wniosku.
Czy do zakupu nieruchomości w Hiszpanii konieczne jest konto w hiszpańskim banku?
Tak, będzie potrzebne konto w hiszpańskim banku. Jego otwarcie trwa nieco dłużej niż w polskim banku, ale tu generalnie wszystko trwa trochę dłużej i im szybciej do tego przywykniesz, tym lepiej :-). Do otwarcia konta w hiszpańskim banku potrzebne są: paszport lub dowód osobisty oraz numer NIE. Banki często proszą również o zaświadczenie o zatrudnieniu lub innego rodzaju potwierdzenie pochodzenia dochodów. Samo założenie konta nie generuje kosztów, natomiast jego posiadanie owszem. Przy zakładaniu konta warto o te koszty zapytać. Konto jest konieczne do dokonania transakcji, a potem do opłacania bieżących rachunków m.in. za wodę, prąd, gaz, telefon czy Internet. Te rachunki w Hiszpanii opłaca się zleceniem stałym, które składa w banku prawnik, przepisując umowy na media na nazwisko nowego właściciela nieruchomości. Musisz tylko zadbać o zasilanie konta od czasu do czasu. Możesz również poprosić o dostęp do konta online, co zdecydowanie ułatwi jego codzienną obsługę.
Akt notarialny – to trzeba wiedzieć
W końcu przychodzi czas na podpisanie aktu notarialnego. W Hiszpanii sprzedaż jest formalnie zakończona, kiedy obie strony podpiszą przed notariuszem publiczny akt własności tzw. escritura, a akt zostanie wpisany do rejestru nieruchomości (Registro de la Propiedad). U notariusza dopłacisz brakującą kwotę do pełnej ceny zakupu (z funduszy własnych lub kredytu) i otrzymasz klucze oraz akt własności nieruchomości, a w zasadzie jego kopię (copia simple). Oryginał aktu zabierze prawnik, żeby opłacić w imieniu nowego właściciela podatki związane z transakcją kupna nieruchomości w Hiszpanii. Jeszcze ciekawostka: będziesz płacić czekami bankierskimi. Przelewy są tu honorowane rzadko, a notariusze zdecydowanie wolą czeki. Bank wystawi odpowiedni czek z konta bez problemu, ale warto udać się do banku wcześniej i ponegocjować prowizję za jego wystawienie. Można również (i tę opcję wybiera większość naszych klientów) przelać odpowiednią kwotę na konto powiernicze prawnika. Wtedy nie musisz się martwić o czeki, bo załatwi je prawnik, a prowizja banku będzie dużo niższa.
Po podpisaniu aktu notarialnego, notariusz ma obowiązek przekazać informację o zmianie właściciela nieruchomości do lokalnego rejestru ksiąg wieczystych (Registro de la Propiedad). Od tego momentu masz 30 dni na zapłacenie wszystkich należnych podatków transferowych związanych z zakupem i załatwienie formalności związanych z rejestracją z tytułu własności. W praktyce wszystkie te sprawy załatwia adwokat. Ostateczna rejestracja dokumentu może potrwać do dwóch miesięcy.
Zakup nieruchomości w Hiszpanii – 10 najczęstszych błędów
Oto zebrana przez nas lista 10 klasycznych błędów popełnianych przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii, a konkretniej na Costa del Sol:
- Niedoszacowanie budżetu i brak ram czasowych. Musisz wiedzieć dokładnie, ile pieniędzy chcesz i możesz wydać na nieruchomość, jakie będą Twoje źródła finansowania oraz kiedy chciałbyś dokonać zamknięcia transakcji.
- Brak wiedzy o kosztach około transakcyjnych – do ceny nieruchomości należy doliczyć około 10-15% na opłacenie podatku (ITP lub VAT), opieki prawnej, notariusza, rejestrację nieruchomości czy prowizje związane z udzieleniem kredytu.
- Przeznaczenie całości swoich oszczędności na zakup nieruchomości, bez pozostawienia środków na jej umeblowanie czy też inne nieprzewidziane wydatki.
- Ignorowanie informacji na temat kosztów wiążących się z posiadaniem nieruchomości na własność na Costa del Sol, takich jak m.in.: podatku od nieruchomości (IBI), podatku od wywozu śmieci (impuesto de basura), opłaty do wspólnoty (comunidad), opłaty za prąd, wodę, TV, internet, wynagrodzenia ogrodnika czy pani sprzątającej, ubezpieczenie itp.
- Brak znajomości okolicy i / lub osiedla. Zdarzają się klienci kierujący się w wyborze lokalizacji tylko i wyłącznie opiniami innych osób. Często słyszymy argument: „nasi znajomi mają mieszkanie na tym osiedlu, więc my też chcemy”. W takich sytuacjach zwykle sugerujemy, że warto poświęcić czas i pojawić się na Costa del Sol w celu „turystyczno-krajoznawczym“, czyli po to, żeby spokojnie zapoznać się z okolicą i wybrać swoje ulubione miejsce, pamiętając, że ono niekoniecznie musi być dokładnie tym samym, które urzekło znajomych. Porady przyjaciół są niezwykle cenne, ale każdy z nas jest inny, więc nie one powinny stanowić o naszych wyborach.
- Przekonanie, że ceny nieruchomości w Hiszpanii nadal są „kryzysowo” niskie i na każdym kroku można znaleźć „super okazję“. Ceny na rynku nieruchomości w Hiszpanii od kilku lat systematycznie rosną, a „super okazje“ mają do siebie to, że szybko znikają, więc przez ostatnich kilka lat zostały w większości wyprzedane.
- Przekonanie, że wszystko można zrobić samemu, nie konsultując się ze specjalistą. Skorzystanie z usług renomowanego biura pośredniczącego w obrocie nieruchomościami oraz doświadczonego adwokata są niezwykle ważne. Mieszkając i pracując na Costa del Sol, od lat doskonale znamy realia oraz mechanizmy rządzące rynkiem i procedury. Mamy wieloletnie doświadczenie, znamy język i hiszpańskie prawo. Wytrawni inwestorzy nie podchodzą bez doświadczonego pośrednika i prawnika do żadnej transakcji. Twierdzą, że honorarium dobrego prawnika i agenta to ich najlepsza inwestycja. Pozorna oszczędność na początku transakcji może w efekcie przysporzyć obu stronom wielu problemów i dodatkowych wydatków po zakupie nieruchomości. Ważną informacją jest to, że na Costa del Sol praktycznie wszystkie transakcje międzynarodowe odbywają się za pośrednictwem agencji. Często biorą w nich udział dwie agencje: kupującego i sprzedającego, które dzielą między sobą honorarium, a obowiązek jego zapłaty spoczywa na stronie sprzedającej, bez względu na to, czy jest to deweloper czy osoba fizyczna.
- Podpisywanie „w ciemno” umów kredytowych. Należy pamiętać o tym, że wiele banków udziela kredytów hipotecznych i warto udać się po oferty do kilku w nich w celu porównania warunków (lub skontaktować się z nami, zajmiemy się sprawą). Żelazna zasada mówi: z bankiem należy negocjować! Bez względu na to, jakie warunki dostaniemy, zawsze można coś wywalczyć. W Hiszpanii w tej chwili banki udzielają kredytów obcokrajowcom na między 50% a 70% wartości wyceny nieruchomości.
- Wahania kursów walut – nie wolno o nich zapominać. Ta chwilowa „amnezja” może znacząco wpłynąć na ostateczny koszt transakcji, dlatego przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii zalecany jest kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie – na życzenie możemy przekazać kontakty do odpowiednich firm zajmujących się tematem.
- „W moim kraju odbywa się to inaczej”… powtarzanie tego zdania jak mantry nie tylko nie pomoże, ale może znacznie utrudnić cały proces zakupu nieruchomości. Najlepiej zatem poprosić, aby zaufany agent i prawnik zapoznali nas z realiami oraz procedurami rynkowymi i pozwolić im, by w sposób jak najbardziej bezstresowy przeprowadzili nas przez cały proces zakupu.
Zakup nieruchomości w Hiszpanii – podsumowanie
Mając całą powyższą wiedzę możesz już rozpocząć poszukiwania nieruchomości w Hiszpanii. Zaczniesz od?… Przeszukiwania Internetu oczywiście. Obejrzysz setki ofert mieszkań, willi i działek. Znajdziesz te same nieruchomości w różnych cenach, czasem nie będą się zgadzały ich metraże, kilka razy usłyszycie od różnych agentów, z którymi się skontaktujecie, że „ta nieruchomość jest już niedostępna” i powoli zacznie ogarniać Cię frustracja. Wtedy zadzwoń do nas 🙂 Pomożemy zaplanować podróż i wizyty w poszczególnych nieruchomościach. Wyboru tej właściwej dokonujesz Ty, a wybierasz spośród przesłanych przez nas propozycji. Możesz również podsyłać nam linki do nieruchomości, które wydają się ciekawe, ze stron innych agencji lub portali. Skontaktujemy się z odpowiednią agencją i sprawdzimy daną nieruchomość. Jeśli będzie w porządku i zechcesz ją obejrzeć podczas wizyty w Hiszpanii, pokażemy ją. I to nie będzie Cię nic kosztowało, ponieważ z założenia na Costa del Sol honorarium pośrednika płaci strona sprzedająca. Uwaga! Nie jest to zasada obowiązująca w całej Hiszpanii.