Sztuka we wnętrzach. Jak wybrać obraz lub rzeźbę do hiszpańskiego apartamentu lub domu?

Sztuka uszlachetnia wnętrza, dodaje im wyjątkowości i niepowtarzalnego charakteru. Coraz częściej jest dostrzegana przez architektów wnętrz i inwestorów, a tym samym staje się chętnie wybieranym elementem aranżacji apartamentów i domów.
Co znajdziesz w artykule:
Sztuka od zawsze dopełnia aranżacje przestrzeni. Może zdobić strefy dzienne, uatrakcyjnić strefy komunikacyjne, uzupełniać aranżację sypialni, a nawet kuchni. W ostatnich latach obserwujemy zwrot ku świadomemu wyborowi przedmiotów i dodatków, które nie tylko dekorują, ale wręcz współtworzą wnętrze. Obrazy, nowoczesne grafiki, fotografie kolekcjonerskie czy wartościowe plakaty znajdują swoje miejsca również w wakacyjnych, hiszpańskich mieszkaniach i domach.
Jak dobrać obraz lub grafikę?
Obrazy towarzyszą wnętrzom od wieków. Najstarsze pochodzą sprzed 35.000 lat i odnaleziono je – nomen omen – na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Jeśli ten temat Was interesuje, poszukajcie w Google hasła Altamira.
Obrazy pasują zarówno do klasycznych aranżacji, jak i monochromatycznych czy eklektycznych wnętrz. W ostatnich latach rośnie popularność minimalistycznych grafik, które świetnie wpisują się w nowoczesne przestrzenie. Jeśli dysponujemy wąską, pionową powierzchnią, najlepiej wybrać obraz pionowy lub kilka mniejszych, umieszczając je jeden pod drugim. Na kwadratowej ścianie dobrze sprawdzi się obraz kwadratowy lub kilka mniejszych ułożonych w kształcie kwadratu albo tondo, czyli obraz okrągły. Z kolei prostokątne, poziome przestrzenie możemy wyeksponować, decydując się na dzieło o formie panoramicznej.
Co powinno znajdować się na obrazach, które zawisną w naszych wnętrzach? To kwestia bardzo indywidualna. Dla mnie dzieło sztuki powinno do nas „mówić”. Budzić emocje: zachwyt, zaskoczenie, nawet niepokój. Pamiętajmy jednak, że obraz wiszący w muzeum czy w galerii sztuki odbiera się inaczej niż wtedy, gdy to samo dzieło zawiśnie nad naszą sofą. Kupując obraz do domu pomyślmy, że będziemy na niego patrzeć przez kolejnych kilka (kilkanaście) lat. Zastanówmy się zatem, zanim klikniemy „zapłać”, czy ten przepiękny torreador w czerwieniach i złocie, który tak bardzo kojarzy nam się z Hiszpanią, przeniesiony do naszego domu, za moment nie zacznie nas drażnić. Warto dać sobie czas na przemyślenia. Niektóre galerie ułatwiają klientom życie: nie każą im wyobrażać sobie obrazu we własnym domu, tylko go wypożyczają, żeby klienci mogli „przymierzyć” obraz do wnętrza.
Jeśli nie jesteście pewni, co pasowałoby do Waszych wnętrz albo nie wiecie, gdzie szukać dobrych lokalnych artystów, warto skorzystać z pomocy fachowca. Pomoże Wam w tym Art Advisor, czyli doradca do spraw sztuki. Od pewnego czasu również tę usługę oferujemy naszym klientom i mamy już kilku bardzo zadowolonych posiadaczy obrazów hiszpańskich malarzy.
Rzeźby we wnętrzach
Chociaż z biegiem lat sztuka coraz częściej pojawia się we wnętrzach mieszkalnych, to nadal w apartamentach i domach relatywnie rzadko możemy zobaczyć rzeźby. A szkoda, bo ich umieszczenie może nadać wnętrzu wyrazisty charakter, wywoływać pozytywne emocje i dobrze wpływać na samopoczucie osób obcujących ze sztuką. Rzeźby w przestrzeniach prywatnych mogą, ale nie muszą być ekstrawaganckie. Nie musimy od razu zamawiać kilkumetrowych posągów! Chcąc umieścić rzeźby w naszej przestrzeni, powinniśmy dopasować je odpowiednio do dostępnej powierzchni, gustu właścicieli, a technika ich wykonania, materiał, czy forma powinny współgrać ze stylistyką wnętrza.
Ciekawą formą dla posiadaczy ogrodów mogą być rzeźby tzw. outdoorowe, czyli zewnętrzne. Można je postawić lub na przykład powiesić między drzewami. Odpowiednio dobrana i oświetlona rzeźba może być fascynującym elementem przestrzeni i piękną ozdobą ogrodu.
Inwestowanie w sztukę
W ostatnich latach rynek sztuki notuje ogromne wzrosty. Dzieła uznanych artystów, zarówno dawnych, jak i żyjących, sprzedają się za astronomiczne sumy. Żeby zrozumieć potencjał tego rynku wystarczy zestawić dwie liczby: w 2013 roku wartość rynku sztuki tylko online (!) oscylowała w okolicach 1,9 bln USD. W 2024 roku wzrosła do 9,32 bln USD.
Dlatego wybierając dzieła sztuki do swoich wnętrz, połączcie przyjemne z pożytecznym. Sprawdźcie, jak artysta, który Was zafascynował, jest notowany na rynku, czy ceny jego dzieł mają potencjał wzrostu i czy kupno obrazu lub rzeźby będzie dobrą inwestycją.
Jeśli nie znacie się na sztuce i nie chcecie poświęcać czasu na badanie rynku, zlećcie to zadanie doradcy. Dobry doradca znajdzie dla Was dzieła, które nie tylko będą pasowały do Waszych wnętrz, ale również staną się bezpieczną lokatą kapitału.