Edukacja w Hiszpanii. Jak się zorganizować po przeprowadzce?

Zdjęcie profilowe Katarzyna Zielińska Katarzyna Zielińska
Widok na Edukacja w Hiszpanii. Jak się zorganizować po przeprowadzce?

Plany przeprowadzki do Hiszpanii najczęściej wiążą się ze zorganizowaniem życia rodziny na nowo. Jednym z elementów, z którymi warto się zapoznać, jest lokalny system edukacyjny. Sprawdzamy, jak wygląda edukacja w Hiszpanii i o czym powinni wiedzieć obcokrajowcy, którzy chcą posłać swoje dzieci do placówek oświatowych w tym kraju.


Co znajdziesz w artykule:


Obowiązek edukacyjny w Hiszpanii dotyczy dzieci od szóstego do szesnastego roku życia. System edukacyjny składa się z trzech głównych etapów: sześciu lat edukacji podstawowej, obowiązkowej, trwającej cztery lata edukacji średniej oraz opcjonalnego, dwuletniego liceum, które kończy się maturą i umożliwia dostęp do studiów wyższych. Co istotne, państwowa edukacja podstawowa i obowiązkowa szkoła średnia są bezpłatne. Za liceum i studia wyższe trzeba zapłacić. 

Rok szkolny w Hiszpanii rozpoczyna się w połowie września, a kończy w połowie czerwca. Uczniowie hiszpańskich szkół dostają oceny od 0 do 10, gdzie 0 jest oceną najniższą, a 10 najwyższą. Oceną dostateczną, która umożliwia zaliczenie danego przedmiotu jest 5. Większość testów oraz egzaminów uczniowie zdają pisemnie.

Żłobek i przedszkole w Hiszpanii

Żłobki w Hiszpanii, nazywane „guardería”, są przeznaczone dla dzieci w wieku od niemowlęctwa do trzech lat. Dotyczy to zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych, które są odpłatne. Dodatkowo istnieje łączona forma prywatnych placówek z dofinansowaniem, co pozwala na obniżenie kosztów w zależności od uzyskiwanych dochodów. Edukacja przedszkolna (hiszp. educación infantil) jest nieobowiązkowa, ale powszechna i dostępna dla dzieci od trzeciego do szóstego roku życia. Hiszpańskie przedszkola znacznie różnią się od tych polskich – znajdują się w budynkach szkolnych i, mimo że większość czasu dzieci spędzają na zabawie, siedzą także w ławkach i uczą się pierwszych liter oraz cyfr.

Edukacja podstawowa

Edukacja podstawowa (hiszp. educación primaria) jest podzielona na trzy cykle dwuletnie. Uczestniczą w nich dzieci pomiędzy szóstym, a dwunastym rokiem życia. Bezpłatne szkoły państwowe są finansowane z budżetu prowincji. Można posłać dzieci do szkoły za darmo, pod warunkiem rejestracji w lokalnym urzędzie miasta. Lekcje w większości miast są prowadzone w języku hiszpańskim. Wyjątkami są Katalonia i Walencja, gdzie zajęcia są prowadzone w dwóch językach, po hiszpańsku i w językach lokalnych.

Edukacja średnia

Szkolnictwo średnie w Hiszpanii dzieli się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Obowiązkowa edukacja średnia (hiszp. educación secundaria obligatoria) jest przeznaczona dla młodzieży w wieku od 12 do 16 lat. Po jej ukończeniu uczniowie mogą pójść do liceum (hiszp. Bachillerato), które przygotowuje do studiów wyższych. Po jego ukończeniu uczniowie przystępują do matury, która tak jak w Polsce, jest niezbędna do podjęcia studiów wyższych.

W Hiszpanii jest wiele międzynarodowych szkół, a opłaty zaczynają się od 4 tys. euro i sięgają nawet 8 tys. euro rocznie, w zależności od szkoły i stopnia edukacji.  

Szkolnictwo wyższe w Hiszpanii

Hiszpania przyciąga nie tylko piękną słoneczną pogodą, przyjaznym klimatem, stabilną gospodarką czy zapierającymi dech w piersiach widokami, ale także wysokim poziomem nauczania w szkolnictwie wyższym. Aż 12 hiszpańskich uczelni plasuje się w pierwszej 500 rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie, co potwierdza wysoką jakość kształcenia. Hiszpańskie szkolnictwo wyższe cieszy się także popularnością wśród studentów korzystających z programów wymian, np. Erasmus.

Średnie czesne w przypadku studiów licencjackich na uniwersytecie państwowym waha się od 680 do 1.280 euro rocznie. W przypadku prywatnych uczelni jest znacznie wyższe, bo wynosi od 5,5 tys. do 18 tys. euro rocznie.

Rekrutacja do hiszpańskich placówek

Proces rekrutacji do placówek oświatowych w Hiszpanii startuje 24. kwietnia i trwa do 10. maja. Mogą wziąć w nich udział dzieci w wieku od trzeciego do szóstego roku życia, które pierwszy raz przystępują do systemu edukacji, osoby zmieniające szkołę, uczniowie rozpoczynający szkołę w publicznych szkołach podstawowych, publicznej szkole średniej lub liceum. Każdy z nich może złożyć tylko jeden wniosek zgłoszeniowy. W całym kraju funkcjonuje infolinia, która pomaga rozwiać wątpliwości dotyczące kształcenia oraz procesu rekrutacji.


Autorka:

Profile photo of Katarzyna Zielińska

Katarzyna Zielińska

Real Estate Advisor

Po 16 latach życia w Anglii zmieniłam klimat na śródziemnomorski. Od kilku lat wspieram polskich i zagranicznych inwestorów w procesach kupna i sprzedaży nieruchomości na Costa del Sol.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej

Napisz