Bezpieczny i zyskowny wynajem nieruchomości w Hiszpanii w 2023 r. Oto co powinien wiedzieć inwestor
Wynajem nieruchomości w Hiszpanii to coraz popularniejszy sposób na lokowanie kapitału także wśród inwestorów z Polski. Jeśli marzysz o skąpanym w słońcu apartamencie, który będzie generował regularne dochody, najpierw poznaj zasady, które rządzą tutejszym rynkiem najmu w 2023 roku.
Co znajdziesz w artykule:
- ROI, pogoda i znacznie dłuższy sezon wakacyjny
- Wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii w 2023 - jakie są zasady
- Wynajem długoterminowy w Hiszpanii w 2023 - jakie są zasady
- Wynajem nieruchomości w Hiszpanii: prawo dotyczące depozytu
- Czynsz za wynajem - to trzeba wiedzieć
- Podatki związane z wynajmem nieruchomości w Hiszpanii w 2023 roku
- "Próg wejścia na rynek najmu w Hiszpanii jest bardzo wysoki" - prawda, czy mit?
Przez trzynaście lat istnienia Dream Property odpowiedzieliśmy i odpowiadamy na tysiące pytań. Niektóre z nich dotyczą inwestowania w wynajem nieruchomości w Hiszpanii. Dlaczego warto? Jakie są najważniejsze zalety? Czy to bezpieczne? Czym ten biznes różni się w wydaniu hiszpańskim? Na jaką stopę zwrotu można liczyć? Czy jest tutaj jakiś „haczyk”? W ostatnim czasie te pytania pojawiają się coraz częściej.
Coraz więcej osób nad Wisłą rozumie, że zakup nieruchomości za granicą to nie jest misja niemożliwa. Należy założyć, że jednym z czynników napędzających ten trend jest strach przed wojną, która toczy się tuż za wschodnią granicą Polski. Wielu inwestorów chce w tej sytuacji ulokować swój kapitał na rynku teoretycznie bezpieczniejszym.
Owszem, hiszpański sektor najmu w ostatnich latach przechodził pewne turbulencje (kryzys ekonomiczny, pandemia), ale zawsze wracał do dobrej formy, ponieważ inwestowanie w wynajem w tym regionie jest po prostu modne. Dobre zabezpieczenie kapitału, regularny zysk z wynajmu krótkoterminowego lub długoterminowego, posiadanie nieruchomości także na własny użytek – to główne zalety.
ROI, pogoda i znacznie dłuższy sezon wakacyjny
A jeśli chodzi o czystą matematykę? Roczna stopa zwrotu z wynajmowanego mieszkania wynosi według oficjalnych źródeł 7 – 8%. Wprawdzie z moich doświadczeń wynika, że wskaźnik ROI to w praktyce około 5% (wszystko zależy od kosztów utrzymania nieruchomości), ale i tak jest to atrakcyjna opcja dla inwestora.
Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że kupno apartamentu pod wynajem w Hiszpanii jest lepszym pomysłem niż kupienie go np. nad Bałtykiem, jest naturalnie pogoda. Sezon wakacyjny jest tutaj znacznie dłuższy, więc dłużej możesz zarabiać. Abyś jednak mógł w ogóle zacząć to robić, najpierw musisz poznać prawa, które rządzą hiszpańskim rynkiem najmu. Oto podstawowe informacje.
Wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii w 2023 - jakie są zasady
Jeśli po głowie chodzi Ci wynajem krótkoterminowy w Hiszpanii, musisz wystąpić o licencję turystyczną (licencia turistica). Brak tego dokumentu wiąże się z ryzykiem grzywny. Uzyskanie licencji nie jest skomplikowanym i długim procesem. Wystarczy zgłosić się do lokalnego urzędu, wypełnić wniosek (declaracion responsable referente a viviendas de uso turistico), złożyć go w swojej prowincji i poczekać na przyznanie numeru licencji wraz ze specjalnym kodem przypisanym do lokalizacji i nieruchomości. Ważne: zarówno numer licencji turystycznej przypisany do nieruchomości, jak i jej kategoria, muszą pojawiać później się we wszystkich ogłoszeniach.
Zanim ruszysz na poszukiwania apartamentu pod przyszły wynajem, pamiętaj, że w wielu regionach Hiszpanii wynajem wakacyjny jest ograniczony. W niektórych miastach (np. Barcelonie czy Madrycie) władze wprowadziły określone limity dni w roku, kiedy można wynajmować mieszkania turystom. Celem tych działań była konieczność okiełznania rozrastającego się rynku najmu oraz zastopowanie podwyżek czynszów, które uderzały też w zwykłych mieszkańców. Tu przeczytasz więcej o przepisach prawnych regulujących wynajem nieruchomości w Hiszpanii
Pamiętaj! Twój apartament do wynajmu krótkoterminowego w Hiszpanii musi być też zarejestrowany jako miejsce przeznaczone do wynajmu osobom trzecim. Każda taka nieruchomość musi spełniać konkretne wymagania pod kątem wyposażenia, metrażu i dostępnych udogodnień. Chodzi o tzw. wymagania dotyczące nieruchomości do użytku turystycznego (requisitos de las viviendas de uso turistico).
Wynajem długoterminowy w Hiszpanii w 2023 - jakie są zasady
Po pierwsze, w przypadku wynajmu długoterminowego w Hiszpanii, nie potrzebujesz licencji turystycznej.
Po drugie, musisz znać specyfikę tutejszych umów pod najem długoterminowy. Generalnie, takie umowy najmu obowiązują w Hiszpanii przez 12 miesięcy i są co roku przedłużane. Z kolei umowy długoterminowe podpisane na dłużej niż 12 miesięcy, dają osobie wynajmującej prawo do odnowienia najmu przez 5 (jeśli właściciel mieszkania jest osobą fizyczną) lub 7 lat (jeśli właściciel jest osobą prawną).
Wielu wynajmujących niesłusznie zakłada jednak, że po upływie wspomnianych 5 lub 7 lat umowa ulega rozwiązaniu. Jeśli jako właściciel nie wykonasz żadnego ruchu, zgodnie z prawem zadziała automatyczne przedłużenie umowy, znane jako „ciche odnowienie”. Celem tego prawa jest większa ochrona praw lokatorów. Dla wszystkich umów najmu długoterminowego podpisanych 6 marca 2019 r. lub później, wygląda to więc w praktyce następująco:
- jeśli wynajmującym jest osoba fizyczna, ciche przedłużenie najmu wydłuża okres 5-letniego najmu o dodatkowe 3 lata, co daje łącznie 8 lat najmu;
- jeśli wynajmującym jest osoba prawna (firma), ciche odnowienie dodaje 3 lata do 7-letniego najmu, co daje łącznie 10 lat.
Jak uniknąć takich sytuacji, jeśli chciałbyś zakończyć współpracę z najemcą po 5 latach? Musisz sporządzić formalne wypowiedzenie i doręczyć je najemcy w określonym terminie. Jeśli jesteś osobą fizyczną, powinieneś to zrobić z 2-miesięcznym okresem wypowiedzenia.
Co ważne, sam najemca może wypowiedzieć umowę przedterminowo najwcześniej po upływie sześciu miesięcy, pod warunkiem powiadomienia wynajmującego z 30-dniowym wyprzedzeniem. A co w momencie, gdy osoba wynajmująca zechce opuścić Twoje mieszkanie przed upływem pół roku? Jest to naruszenie umowy i w takiej sytuacji jako właściciel będziesz miał prawo domagać się uregulowania czynszu za „brakujące” miesiące.
Wynajem nieruchomości w Hiszpanii: prawo dotyczące depozytu
Jeśli celujesz w wynajem długoterminowy, Hiszpania przewiduje obowiązek zapłaty depozytu (fianza) przez najemcę. Jest to zabezpieczenie właściciela nieruchomości na wypadek, gdyby osoba wynajmująca nie wywiązała się z płatności lub zniszczyła mieszkanie. Należy wyróżnić tutaj dwa rodzaje wspomnianego depozytu: ustawowy i umowny.
Depozyt ustawowy jest obowiązkową wpłatą, którą przewiduje hiszpańskie prawodawstwo. Jest to równowartość miesięcznego czynszu, jeśli w grę wchodzi wynajem nieruchomości na cele mieszkaniowe. Co ważne, termin wpłaty depozytu ustawowego ustalany jest przez wspólnoty autonomiczne, przez co może to wyglądać nieco inaczej w różnych częściach kraju. To, co jest jednak stałe, to prawo, według którego wysokość depozytu nie może być zmieniana w ciągu pierwszych 5 lat trwania umowy najmu. Jeśli chodzi natomiast o zwrot depozytu, wynajmujący ma na to miesiąc od chwili, kiedy najemca zwróci klucze od mieszkania.
Depozyt umowny nie jest regulowany przez prawo i ma charakter dodatkowego zabezpieczenia. W tym przypadku wysokość wpłaty może być elastyczna, a Ty jako właściciel nie masz obowiązku zdeponowania depozytu na rzecz określonej wspólnoty autonomicznej. Ale uwaga! Złożenie depozytu umownego nie zwalnia najemcy z wpłaty depozytu ustawowego.
Czynsz za wynajem - to trzeba wiedzieć
W Polsce kwestia terminu zapłaty czynszu przez najemcę bywa bardzo elastyczna. W Hiszpanii wygląda to nieco inaczej: jeżeli w umowie najmu nie uregulowano kwestii dotyczących czynszu, to zgodnie z prawem czynsz musi być płatny w ciągu pierwszych siedmiu dni miesiąca. Jeśli dojdzie do sytuacji, że najemca tego terminu nie zachowa, jako właściciel mieszkania masz prawo wyegzekwować należności w postępowaniu sądowym.
Podatki związane z wynajmem nieruchomości w Hiszpanii w 2023 roku
Wynajem nieruchomości w Hiszpanii wiąże się też z obowiązkiem podatkowym. Wygląda to następująco:
- rezydenci i nierezydenci, którzy mieszkają w krajach UE, płacą 19% podatku dochodowego (przychód z najmu można obniżyć o koszty jego uzyskania poniesione w celu osiągnięcia przychodu);
- obywatele krajów spoza Unii płacą 24% podatku.
Ważne: w 2022 roku hiszpański rząd zatwierdził dekret o prawie mieszkaniowym, które przewiduje możliwość regulowania przez państwo cen wynajmowanych mieszkań. Nowe przepisy pozwalają na kontrolowanie cen w regionach dużego popytu na wynajem nieruchomości.
"Próg wejścia na rynek najmu w Hiszpanii jest bardzo wysoki" - prawda, czy mit?
Jak już pewnie wiecie, lubię rozprawiać się z rozmaitymi mitami dotyczącymi rynku nieruchomości w Hiszpanii. Teraz czas na kolejny: próg wejścia na rynek najmu w tym kraju jest bardzo wysoki i wymaga bardzo dużego kapitału, przez co wielu inwestorów zwyczajnie nie stać na kupno nieruchomości.
To, że ceny nieruchomości w Hiszpanii potrafią być konkurencyjne w porównaniu z niektórymi lokalizacjami w Polsce, udowodniłam już po części w tekście „Inwestujesz w Polsce? Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa del Sol mogą być konkurencyjne”. Kiedy nad Wisłą za apartament w najbardziej prestiżowym miejscu trzeba zapłacić dziś nawet 3 - 4 mln PLN, to w Hiszpanii – odpowiednio szukając – można nabyć atrakcyjną nieruchomość blisko morza w niższej cenie. Oto kilka przykładów.
Przykład apartamentu idealnie nadającego się na wynajem długoterminowy w 2023
Na początek weźmy pod lupę możliwe nieruchomości na wynajem długoterminowy w Hiszpanii. Analizując ofertę Dream Property pod tym kątem, dobrą propozycją może być ten 134 metrowy penthouse w Casares, w osiedlu Estrella de la Bahia. 3 sypialnie, 3 łazienki, duży taras na dachu, fantastyczne widoki na morze i góry. Osiedle zamknięte, pięknie utrzymane, do dyspozycji mieszkańców jest basen, a do mieszkania należy miejsce w garażu podziemnym. To wszystko można mieć za 285.000 EUR. [dowiedz się więcej o tym apartamencie]
Przykład mieszkania idealnie nadającego się na najem krótkoterminowy w 2023
Jeśli natomiast po głowie chodzi Wam najem wakacyjny / krótkoterminowy w Hiszpanii, ciekawą ofertą może być drugi etap osiedla Las Mesas w Esteponie. Współczesny design, odległość spaceru od centrum uroczego, pełnego wąskich uliczek i lokalnych sklepików centrum miasteczka. Osiedle powstaje w uprzywilejowanej lokalizacji, niedaleko lokalnych pól golfowych, piaszczystych plaż, z łatwym dostępem do głównych tras komunikacyjnych i zaledwie 45 minut jazdy od lotniska w Maladze.
Do dyspozycji mieszkańców będzie odkryty basen, a wszystkie mieszkania będą miały miejsca parkingowe oraz komórki lokatorskie. Ceny mieszkań z 1 sypialnią (czyli dwupokojowych) zaczynają się od 199.000 EUR. Za mieszkanie z 2 sypialniami trzeba zapłacić od 284.000 EUR. [dowiedz się więcej o tych mieszkaniach]